Dzień obchodzony jest od 1994 roku, dla upamiętnienia rocznicy podpisania w 1966 roku przez UNESCO i Światową Organizację Pracy „Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli”. Rekomendacja jest podstawowym dokumentem, określającym zakres praw i obowiązków nauczycieli w skali globalnej.
Tegoroczne obchody koncentrują się na 20. rocznicy przyjętej przez UNESCO w 1977 roku "Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli akademickich", nader często pomijanych w dyskusjach o zawodzie nauczycielskim, choć wykonujących pracę wymagającą ogromnej wiedzy, specjalistycznych umiejętności i jednocześnie kompetencji pedagogicznych.
5 października 2017 r., w siedzibie UNESCO w Paryżu zorganizowana zostanie międzynarodowa konferencja z udziałem nauczycieli, przedstawicieli świata nauki oraz osób kształtujących politykę oświatową. Celem spotkania będzie:
- podsumowanie wkładu nauczycieli wszystkich szczebli nauczania, począwszy od szkół podstawowych aż po szkolnictwo wyższe, w rozwój edukacji i kształcenie przyszłych obywateli
- uczczenie 20. rocznicy przyjęcia "Rekomendacji w sprawie statusu nauczycieli akademickich"
- dyskusja na temat jakości nauczania w uczelniach wyższych i jej znaczenia dla jakości edukacji na wszystkich poziomach kształcenia oraz dla realizacji Celu 4. Agendy, a więc zapewnienia powszechnego dostępu do wysokiej jakości edukacji włączającej do 2030 roku.
- analiza i ocena postępu i dokonujących się zmian w szkolnictwie wyższym, w obszarach takich, jak: autonomia uczelni, wolność badań oraz rozwój zawodowy nauczycieli akademickich.