W dniach 16-22 stycznia już po raz dziewiętnasty obchodzony będzie Tydzień Dźwięku, proklamowany w 2004 roku. Na 39. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2017 roku postanowiono, że Tydzień obchodzony będzie co roku w styczniu. Tegoroczne hasło obchodów to: „Społeczne wyzwania związane z dźwiękiem” (The societal challenges of sound).
Dźwięk przenika wszystkie dziedziny ludzkiego życia i jest istotny dla wszystkich grup wiekowych. Ma wpływ na nasze zdrowie, życie kulturalne, środowisko przyrodnicze i warunki pracy. Kształtuje zachowania i relacje z innymi ludźmi. Jego rola i obecność w życiu każdego człowieka rośną w miarę jak zwiększa się populacja miast, a ludzie żyją w coraz większym zagęszczeniu.
Zagadnienia związane z dźwiękiem są stale obecne w bieżącej działalności UNESCO, znajdując odzwierciedlenie w działaniach służących implementacji Konwencji, takich jak promocja dziedzictwa, w tym przede wszystkim dziedzictwa niematerialnego, a także różnorodności kulturowej, w programach Organizacji (Międzynarodowy Program Rozwoju Komunikacji – IPDC, Program Informacja dla Wszystkich -IFAP), czy w organizowanych obchodach Dni: Radia, Jazzu, Dziedzictwa Audiowizualnego, Wolności Prasy i wielu innych.
Starając się kształtować świadomość znaczenia dźwięku w różnych dziedzinach naszego życia, w tym jego wpływu na środowisko, UNESCO przyczynia się do realizacji zadań Agendy 2030, przede wszystkim do budowania zrównoważonych społeczeństw, zdolnych do pokojowej koegzystencji i poszanowania praw wszystkich obywateli.
W tegorocznym programie obchodów Tygodnia, organizowanych w siedzibie UNESCO w Paryżu znajdują się dyskusje (w tym także z udziałem Dyrektor Generalnej), koncerty i debata okrągłego stołu pt. „Stulecia głosu”.
Z okazji Tygodnia Dźwięku 2022 ogłoszone zostały dwa konkursy: