11 lutego br. w godzinach 13:00-15:00 Sekretariat UNESCO w Paryżu organizuje konferencję online z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Temat konferencji to: Women scientists at the forefront of the fight against COVID-19 / Les femmes de science à l’avant-garde de la lutte contre la COVID 19 (Kobiety–naukowcy na czele walki z pandemią COVID-19). Celem wydarzenia jest podkreślenie naukowych osiągnięć kobiet w zakresie walki z pandemią, wymiana poglądów nt. wpływu COVID-19 na sytuację kobiet naukowców oraz możliwych działań na rzecz przyśpieszenia walki z pandemią. By wziąć udział w wydarzeniu trzeba się zarejestrować na stronie w portalu UNESCO. Wydarzenie można też śledzić za pośrednictwem Facebooka
Wybuch pandemii COVID-19 przyczynił się do odkrycia na nowo wiodącej roli kobiet w nauce, pokazując pomysłowość i wkład badaczek w pogłębianie wiedzy na temat wirusa oraz w opracowywanie technik testowania, a następnie produkcji szczepionek. Jednocześnie jednak pojawiło się wiele sygnałów destrukcyjnego wpływu pandemii na losy zawodowe kobiet naukowców, szczególnie tych będących na wczesnych etapach kariery. Zjawisko to przyczyni się zapewne do pogłębienia istniejącej od dawna nierówności płci w odniesieniu do szans rozwojowych i możliwości awansu pionowego w dziedzinie nauki. Organizowana przez UNESCO 11 lutego konferencja stanie się okazją do rozmowy na temat konieczności planowania nowej polityki i wypracowania mechanizmów skutecznie wspierających pozycje kobiet i dziewcząt w nauce.
Równość płci jest od dawna jednym z priorytetów w działalności UNESCO. Upowszechnienie dostępu młodych kobiet do edukacji, a następnie zwiększenie ich udziału w nauce to zasadniczy warunek rozwoju i pokoju na świecie.
Realizacja większości Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030 – począwszy od powszechnego dostępu do edukacji i poprawy stanu zdrowia w skali globalnej, poprzez zmniejszenie obszarów biedy, a skończywszy na walce ze zmianami klimatycznymi – zależy w znacznym stopniu od zwiększenia udziału kobiet w dziedzinach nauki odpowiedzialnych za poszukiwanie rozwiązań tych problemów. Stale zwiększający się obszar badań i możliwości nauki stwarza także coraz większe szanse dla utalentowanych kobiet na znalezienie własnego miejsca w społeczności akademickiej oraz na realizację zamierzeń naukowych w wybranych dziedzinach.
Od 21 lat UNESCO w partnerstwie z Fundacją L’Oréal prowadzi międzynarodowy program stypendiów naukowych „L’Oréal-UNESCO for Women in Science”, dla utalentowanych kobiet realizujących badania naukowe w kilku dziedzinach nauk o życiu. Celem programu jest udzielenie wsparcia finansowego i promowanie osiągnięć naukowych kobiet–naukowców, a tym samym zachęcenie ich do kontynuowania prac zmierzających do rozwoju nauki. Dotychczas w programie nagrodzonych zostało ponad 3100 kobiet.
Polska edycja konkursu stypendialnego realizowana jest od 2000 roku. Partnerami programu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i Nauki są Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademia Nauk. W ramach dotychczasowych edycji wyróżnionych zostało już 99 młodych kobiety-naukowców, a 3 z nich zostały laureatkami programu „L’Oréal-UNESCO International Rising Talent”.
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce został ustanowiony Rezolucją A/RES/70/212 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 22 grudnia 2015 r. Jego celem jest podkreślenie znaczącej roli dziewcząt i kobiet w rozwoju nauki i technologii oraz propagowanie równości płci w dziedzinie nauki, w tym jej znaczenia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.