W dniach 21–31 lipca 2024 r. w Nowym Dehli (Indie) odbyła się 46. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, międzyrządowego organu, działającego w ramach Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.
Zadaniem Komitetu było m.in. dokonanie oceny stanu zachowania wybranych miejsc wpisanych na Listę światowego dziedzictwa i podjęcie decyzji w sprawie kandydatur zgłoszonych przez Państwa Strony Konwencji.
Komitet rozpatrzył raporty na temat stanu zachowania 123... czytaj więcej»
17 różnorodnych obiektów polskiego dziedzictwa dokumentacyjnego – od Praedicationes (Kazań) z ok. 800 r. po „Zapis socjologiczny” Zofii Rydet – zostało wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata, w ramach jubileuszowej, 5. edycji – 10 lat po inauguracji Listy. Należą do nich: czytaj więcej»
Polski Komitet do spraw UNESCO wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa zorganizował w dniach 10–11 czerwca br. doroczną konferencję dla nauczycieli Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO w Polsce. czytaj więcej»
W dniach 14–15 maja 2024 r. w Zespole Pałacowo-Parkowym w Ostromecku koło Bydgoszczy odbyła się konferencja zorganizowana z okazji 20-lecia programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO oraz 10-lecia obecności polskich miast w Sieci. Organizatorem wydarzenia było Miasto Bydgoszcz i Polski Komitet ds. UNESCO. czytaj więcej»
W tym roku gospodarzem Międzynarodowego Dnia Jazzu będzie miasto Tanger w Maroku. Główne obchody, organizowane po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim, potrwają cztery dni (27–30 kwietnia) i zakończą się Koncertem Gwiazd (All-Star Global Concert) w Pałacu Sztuki i Kultury w Tangerze. Miasto położone na skrzyżowaniu Europy i Afryki to tygiel kulturowy szczycący się długą i bogatą historią jazzu. czytaj więcej»