references
D Z I E D Z I C T W O K U LT U R O W E W P O L I T Y C E R O Z W O J U W O J E W Ó D Z T WA
147
Dorota Wodnicka Dziedzictwo kulturowe w polityce rozwoju województwa
C
elem artykułu jest próba odpowiedzi na pytanie, czy na poziomie województwa istnieje polityka ukierunkowana na dziedzic-
two kulturowe, oraz na ile jest ona uzgodniona pomiędzy głównymi podmiotami odpowiedzialnymi za tę sferę? Tekst podzielony jest na cztery części, w pierwszej z nich syntetycznie przedstawiony został ustrój państwa oraz kompetencje organów administracji publicznej na poziomie wojewódzkim w obszarze dziedzictwa kulturowego. Następnie omówione są kwestie związane z prowadzeniem polityki rozwoju na poziomie kraju oraz z tym, w jaki sposób determinują one działanie niższych szczebli administracji. Trzecia część jest całkowicie poświęcona analizie instrumentarium, jakim dysponuje samorząd województwa w kontekście prowadzenia polityki rozwoju z uwzględnieniem materialnego dziedzictwa kulturowego. Ostatni fragment skoncentrowany jest na narzędziach ułatwiających koordynację działań w celu osiągania konkretnych rezultatów w tej dziedzinie na terenie województwa.
Samorząd województwa
Proces decentralizacji w Polsce trwał dekadę i w jego wyniku powstały trzy szczeble samorządu terytorialnego, które stopniowo przejmowały zadania od administracji rządowej.