references
170 O B E C N A
SYTUACJA PRAWNA W ZAKRESIE OCHRONY I ZARZĄDZANIA...
Dziedzictwa, itp.). Brakuje wydzielonego w strukturach MKiDN departamentu bądź pionu w departamencie odpowiedzialnego za ten aspekt dziedzictwa (obecnie: w kompetencji Departamentu Ochrony – znowu! – Zabytków). Nowoczesna ochrona dziedzictwa niematerialnego to ochrona skierowana do ludzi i dla ludzi. O „oddolnym” charakterze Konwencji mówi jej art. 15, wskazujący, że podstawowym podmiotem są grupy, wspólnoty, organizacje pozarządowe i jednostki działające w sferze ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jednak edukacja społeczna i konsultacje społeczne nie mogą zaistnieć bez działań „odgórnych”. Konieczna jest synergia obu poziomów: społecznego i rządowego z ogromnie ważnym poziomem regionalnym jako łącznikiem. Jeśli chodzi o poziom społeczny, to mamy z pewnością do czynienia z fantastycznym potencjałem energii, pomysłów i działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe. Środowisko tych organizacji oraz innych instytucji kultury zaczyna stopniowo się integrować: wymieniać wiedzą, pomysłami i podejmować wspólne inicjatywy. Dowodem na to może być zorganizowanie w 2012 roku przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, przy wsparciu organizacyjnym NID i patronacie Polskiego Komitetu ds. UNESCO dwóch warsztatów ogólnopolskich w sprawie Konwencji z 2003 roku w Warszawie (w siedzibie Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW)13 i w Lublinie (Zakład Kultury Polskiej Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej), w których udział wzięło ok. 100 osób z blisko 40 organizacji pozarządowych14. W Lublinie zorganizowana została także
13
A.W. Brzezińska, M. Mokrzan, Ogólnopolskie Warsztaty dla ekspertów orga-
nizacji pozarządowych w sprawie konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku, Warszawa, 18 czerwca 2012, „Lud”, t. 96, s. 361 i nast.
14
A.W. Brzezińska, H. Schreiber, K. Smyk, Warsztaty dla ekspertów organizacji
pozarządowych i instytucji kultury w sprawie Konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku, Lublin, 25–26 października 2012 roku. Sprawozdania, w: J. Adamowski, K. Smyk (red.), Niematerialne dziedzictwo kulturowe: źródła – wartości – ochrona, Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce i jego ochrona, t. 1, Wydawnictwo UMCS, Lublin–Warszawa, 2013, s. 353-367.