references
362 O B E C N A
SYTUACJA PRAWNA W ZAKRESIE OCHRONY I ZARZĄDZANIA...
światowego dziedzictwa. W okresie 1993-2003 prezes, a w latach 2003-2012 wiceprezes Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS. Inicjator cyklu konferencji PRO-REVITA – Łódź. Laureat Nagrody Fundacji Kronenberga im. Profesora Aleksandra Gieysztora w 2006 roku oraz Nagrody PKN ICOMOS i Generalnego Konserwatora Zabytków im. Profesora Jana Zachwatowicza w 2012 roku. Jako ekspert UNESCO do spraw ochrony i rewitalizacji uczestniczył w misjach w Algierze, Iranie, Mozambiku, Senegalu, Angoli, Słowacji, Portugalii oraz na Węgrzech i Malcie.
Jacek PURCHLA,
historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych. Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej oraz Zakładem Dziedzictwa Kulturowego i Studiów Miejskich UNESCO Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Katedrą Dziedzictwa Europejskiego w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad 300 prac naukowych, w tym wielu książek. W latach 1990-1991 wiceprezydent Krakowa. Od 1991 roku organizator i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek wielu organizacji i stowarzyszeń, m.in. członek tytularny Comité international d’histoire de l’art (CIHA), członek Rady Europa Nostra i Komitetu Nauk o Sztuce PAN, ekspert European Heritage Label, członek Komitetu Doradczego Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh. Od roku 2000 przewodniczy Radzie Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W lutym 2012 roku został wybrany na wiceprzewodniczącego Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Andrzej ROTTERMUND,
historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych. Od 1973 roku był członkiem Komisji Architektonicznej przy odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie. Od 1987 roku zastępca dyrektora Zamku Królewskiego. W 1991 roku został powołany na stanowisko wiceministra kultury i sztuki. Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie od 1991 roku. Od 2002 roku członek korespondent PAN. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i jego prezes w latach 1987-1991, członek Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM i jego przewodniczący w latach