Obchodzony od 1973 r. Światowy Dzień Środowiska w bieżącym roku świętowany będzie po raz 50. Proklamowany został w grudniu 1972 r. Rezolucją ONZ ES/2994 dla podkreślenia znaczenia stanu środowiska przyrodniczego dla dobrostanu ludzi i rozwoju ekonomicznego Planety. Decyzję podjęto w następstwie ustaleń Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska, która obradowała 5 czerwca tego samego roku w Sztokholmie i na której zwrócono uwagę na alarmujący stan zanieczyszczenia i degradacji środowiska przyrodniczego, a także zdecydowano o utworzeniu Programu... czytaj więcej»
Tegoroczne obchody Dnia organizowane są pod hasłem: „Godność, Wolność i Sprawiedliwość dla Wszystkich”. Rozpoczną one, trwające przez cały rok, aż do 10 grudnia 2023 r., uroczystości 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przygotowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych,
8 grudnia br. (13.00-15.00), UNESCO, Biuro Wysokiego Komisarza NZ do spraw Praw Człowieka (OHCHR) i Biuro Wysłannika Sekretarza Generalnego ds.... czytaj więcej»
26 kwietnia 2022 r. w godzinach 10.00-11.00 odbędzie się pierwsze z serii ośmiu seminariów online, organizowanych przez UNESCO we współpracy z Ramową Konwencją Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (UNFCC), poświęconych edukacji w tej dziedzinie. Seminaria, organizowane raz na miesiąc, w okresie od kwietnia do listopada br., poprzedzą konferencję COP27, planowaną w Sharm El-Sheikh (Egipt) w dniach 7-18 listopada 2022 r.
Celem projektu jest wsparcie systemów edukacyjnych w rozwoju wiedzy i umiejętności kształtowania w uczniach postaw skutecznego... czytaj więcej»
Pod hasłem „Ucz się dla Planety. Działaj dla zrównoważonego rozwoju”, w dniach 17-19 maja 2021 roku obradować będzie Światowa Konferencja UNESCO na temat Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, planowana pierwotnie w lipcu ub. roku w Berlinie, jako wydarzenie stacjonarne, obecnie zaś online. Organizowana jest przez UNESCO, we współpracy i przy wsparciu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań oraz w partnerstwie z Niemieckim Komitetem do... czytaj więcej»
Geopark Świętokrzyski uzyskał status światowego geoparku UNESCO. Pozytywna rekomendacja Rady ds. Światowych Geoparków UNESCO, przyjęta na 5. sesji, która odbyła się w dniach 8-9 grudnia 2020 r., została zatwierdzona przez Radę Wykonawczą UNESCO w dniu 21 kwietnia 2021 roku.
Jest to drugi geopark w Polsce, któremu nadano ten status. W roku 2015 do Sieci Światowych Geoparków UNESCO został włączony Łuk Mużakowa, jako obiekt transgraniczny,... czytaj więcej»