Obchodzony w tym roku po raz drugi Światowy Dzień Inżynierii dla Zrównoważonego Rozwoju, proklamowany został na 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r. Celem obchodów Dnia jest zwiększenie świadomości roli inżynierii we współczesnym świecie, w tym jej znaczenia dla łagodzenia skutków zmian klimatu i projektowania rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój.
Inżynieria zawsze pełniła kluczową rolę w rozwoju świata i budowaniu dobrobytu ludzi. Dziś nie mniej istotne jest zapewnienie przyszłym pokoleniom inżynierów i naukowców możliwości projektowania rozwiązań problemów zarówno lokalnych, jak i globalnych. Dla niektórych regionów świata, takich jak Afryka subsaharyjska, czy dla małych rozwijających się państw wyspiarskich, wsparcie w postaci nowoczesnej myśli inżynieryjnej ma częstokroć znaczenie decydujące o ich przetrwaniu.
Inżynieria może odegrać ważną rolę w ograniczaniu skali dokonujących się zmian klimatu i postępującego globalnego ocieplenia. Może pomóc zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, opracować nowe technologie uzdatniania wody i urządzenia poprawiające warunki sanitarne, jak również pomóc lepiej przygotować się na klęski żywiołowe. Dziedzina ta ma zasadnicze znaczenie dla postępu gospodarczego oraz wdrażania nowych technologii i zastosowań nauki, w tym zaspokajania podstawowych potrzeb w zakresie żywności, zdrowia, mieszkalnictwa, dróg i transportu, wody, energii i zarządzania zasobami planety. Ma także ogromne zasługi w opracowywaniu bardziej produktywnych i zrównoważonych technik uprawy roli.
„Przez tysiąclecia inżynieria miała swój udział w kształtowaniu świata, a dziś świat, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje inżynierii.” – napisała Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji Dnia. – „Inżynieria jest niewątpliwie jedną z dziedzin decydujących o powodzeniu założeń zrównoważonego rozwoju, jednak, aby uwolnić cały jej potencjał, na świecie musi być więcej równości. To podwójne przesłanie UNESCO stara się przekazać podczas pierwszej edycji Światowego Dnia Inżynierii na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.”
Doceniając znaczenie inżynierii dla naszego życia i przyszłości, nie sposób nie zauważyć, że kobiety były zawsze niedostatecznie reprezentowane w tej dziedzinie nauki i praktyki zawodowej, stanowiąc zaledwie 10-20 procent inżynierów czynnie obecnych na rynku pracy. Nawet w krajach, w których wzrosła liczba kobiet studiujących kierunki techniczne, trend ten nie przełożył się na większą liczbę kobiet podejmujących pracę w zawodzie inżyniera. Bariery są często związane z utrwalonymi stereotypami i uprzedzeniami ze względu na płeć, a także z nieodpowiednią polityką lub systemem edukacyjnym w danym kraju, nie stanowiącym wsparcia dla potrzeb i aspiracji kobiet w zawodach inżynieryjnych.
UNESCO przywiązuje dużą wagę do działań promujących inżynierię jako dziedzinę rozwoju kariery zawodowej, a także do tych, które podkreślają znaczenie udziału młodych ludzi w studiach z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM).
W ramach obchodów Dnia odbędzie się także prezentacja drugiego Raportu UNESCO poświęconego inżynierii, zatytułowanego "Engineering for Sustainable Development: Delivering on the Sustainable Development Goals" (Inżynieria dla zrównoważonego rozwoju: realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju). W prezentacji Raportu online można wziąć udział po uprzedniej rejestracji.
Pierwszy Raport UNESCO poświęcony inżynierii, zatytułowany “Engineering: Issues, Challenges and Opportunities for Development” (Inżynieria: zagadnienia, wyzwania i szanse rozwojowe) ukazał się w roku 2010.