Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie oraz Polska Akademia Nauk zapraszają na konferencję „Zmiany klimatyczne w Polsce”, organizowaną z okazji Dnia Organizacji Narodów Zjednoczonych, w dniu 23 października br. w Sali konferencyjnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Dobrej 56/66.
Konferencja będzie okazją do omówienia najpilniejszych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi w Polsce. Skierowana jest do młodzieży akademickiej, organizacji pozarządowych, mediów oraz wszystkich, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska i los naszej planety.
Konferencja... czytaj więcej»
26 marca 2018 r., na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczysta inauguracja Warszawskiego Metropolitalnego Centrum Eksperckiego na rzecz Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju – RCE Warsaw Metropolitan (Regional Center for Education Warsaw Metropolitan) – jednostki działającej pod auspicjami Uniwersytetu Narodów Zjednoczonych. Będzie to dopiero trzecia tego typu instytucja w Europie oraz 164. na świecie.
Głównym organizatorem uroczystości z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego było Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem –... czytaj więcej»
Powstał nowy portal internetowy, zawierający dane statystyczne, gromadzone przez Instytut Statystyczny UNESCO z siedzibą w Montrealu, a jej głównym celem jest upowszechnienie i uprzystępnienie danych statystycznych, poprzez ich pogrupowanie na poszczególne obszary zagadnień, opatrzenie komentarzem oraz wizualizację za pomocą wykresów i innych ilustracji.
Portal pomyślany został jako nowoczesne narzędzie szybkiego dostępu do... czytaj więcej»
W dniach 24–26 lutego 2016 r. w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyło się doroczne nieformalne Spotkanie Europejskiej Sieci Komitetów Narodowych ds. UNESCO mające charakter roboczej narady. Spotkanie współorganizowane przez Polski Komitet do spraw UNESCO, Międzynarodowe Centrum Kultury i Urząd Miasta Krakowa, przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, miało miejsce w ważnym momencie dla działalności UNESCO. Kompetencji tej organizacji w dziedzinach edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji i informacji dotyczy bezpośrednio Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju... czytaj więcej»
Od listopada 2015 roku transgraniczny geopark Łuk Mużakowa jest światowym geoparkiem UNESCO. Łuk Mużakowa to unikalna w skali światowej spiętrzona morena czołowa, rozciągająca się w kształcie łuku na granicy Polski i Niemiec. W 2009 roku polskiej części, położonej na terenie województwa lubuskiego, Ministerstwo Środowisko nadało rangę geoparku krajowego. Od 2011 roku miejsce obejmujące zarówno polską, jak i niemiecką część geoparku uzyskało certyfikat Geoparku Europejskiego i zostało włączone do Światowej Sieci Geoparków.
Nadanie statusu światowego geoparku UNESCO było możliwe dzięki... czytaj więcej»