Polska Sieć Szkół Stowarzyszonych UNESCO (ASPnet: Associated Schools Project in Education for International Cooperation and Peace) powiększyła się w lutym 2022 o pięć placówek oświatowych:
Obecnie polska sieć ASPnet liczy 103 członków.
Zanim stały się pełnoprawnymi członkami międzynarodowej sieci i otrzymały certyfikaty członkowskie podpisane przez Dyrektor Generalną UNESCO Panią Audrey Azoulay, placówki przez ponad dwa lata - jako szkoły kandydujące - realizowały wielodyscyplinarne programy przybliżające uczniom misję i tematykę działań UNESCO.
ASPnet ma na celu "budowanie obrony pokoju w umysłach" uczniów, poprzez umieszczenie przez szkoły członkowskie wartości i celów UNESCO w centrum swojego działania, zajęć lekcyjnych, projektów i realizowanych polityk edukacyjnych. Podkreślają to cztery filary edukacji zdefiniowane w raporcie Międzynarodowej Komisji do spraw Edukacji dla XXI wieku (Raport Delors’a): uczyć się, żeby wiedzieć, uczyć się, żeby działać, uczyć się, żeby być, i przede wszystkim, uczyć się, żeby żyć razem.
Szkoły Stowarzyszone stawiają sobie za cel rozwijanie w młodm pokoleniu poczucia przynależności do społeczności całego świata, kształtowanie postawy szacunku dla każdego człowieka i poszanowania jego praw, a także uwrażliwianie na zasady zrównoważonego rozwoju, znaczenie różnorodności kulturowej i potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego – w skali lokalnej, krajowej i światowej.
Inspiracją dla działań sieci Szkół Stowarzyszonych są programy UNESCO. Ramy programowe wyznacza Agenda Narodów Zjednoczonych na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030. Edukacja dla zrównoważonego rozwoju i edukacja dla światowego obywatelstwa są uznane za jedne z dróg osiągania 4. Celu Zrównoważonego Rozwoju: Zapewnić wszystkim edukację włączającą na wysokim poziomie i promować uczenie się przez całe życie.
Przynależność do ASPnet oznacza możliwość rozwijania współpracy z placówkami edukacyjnymi należącymi do sieci w kraju i za granicą oraz budowanie partnerstwa w oparciu o wspólne zainteresowania. Tak szeroko nakreślona tematyka stwarza możliwość podejmowania własnych nowatorskich, interdyscyplinarnych projektów. Członkowie są zapraszani do uczestnictwa w wielu międzynarodowych przedsięwzięciach, projektach, konferencjach, warsztatach i kampaniach społecznych.
Cele działania szkół w ramach ASPnet opisane są szerzej w witrynie Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz w Przewodniku dla członków i krajowych koordynatorów sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO, a także na stronie ASPnet.
Zapraszamy do współpracy wszystkie zainteresowane szkoły.