Wzbierająca od pewnego czasu na całym świecie fala mowy nienawiści jest powodem do coraz większego niepokoju, staje się bowiem narzędziem nietolerancji, podżegania do przemocy i aktów emocjonalnej i fizycznej krzywdy, w ostatecznym efekcie prowadząc do niszczenia spójności społecznej, narastania ksenofobii, rasizmu i wszelkich form nietolerancji oraz dyskryminacji.
Historia pokazała, że u podstaw ludobójstwa i innych aktów zbiorowego okrucieństwa zawsze leżą słowa i dlatego przeciwstawianie się mowie nienawiści dziś, by zapobiec aktom przemocy w przyszłości, to nasza zbiorowa odpowiedzialność.
Edukacja odgrywa zasadniczą rolę w zwalczaniu mowy nienawiści zarówno w Internecie, jak i poza nim, w ten sposób wspomagając przeciwdziałanie aktom przemocy ukierunkowanym na określone grupy społeczne. Rola edukacji w budowaniu odporności uczniów na retorykę wykluczenia i mowę nienawiści stanowi też podstawę realizacji Celu 4.7 Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, który odnosi się do społecznych, moralnych i humanistycznych aspektów działań edukacyjnych.
W czerwcu 2019 r. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres zainicjował Strategię i plan działania ONZ w sprawie mowy nienawiści. Elementem jego realizacji są dwa wydarzenia organizowane online przez UNESCO i Biuro Narodów Zjednoczonych do spraw Zapobiegania Ludobójstwu i Odpowiedzialności za Ochronę przed nim:
- 26 października 2021 r. jednodniowa konferencja wysokiego szczebla z udziałem szefów państw i rządów, ministrów edukacji, Sekretarza Generalnego ONZ i Dyrektor Generalnej UNESCO, poświęcona działaniom edukacyjnym podejmowanym dla przeciwdziałania mowie nienawiści zarówno w Internecie, jak i poza nim.
30-września-1 października br., poprzedzające konferencję, poświęcone tej samej tematyce dwudniowe wielostronne forum, w którym można wziąć udział, rejestrując się odpowiednio wcześniej (ograniczona liczba miejsc) za pośrednictwem strony internetowej.