UNESCO zaprasza na seminarium online, 10 lutego br., w godzinach 10.00-11.00, poświęcone roli edukacji dla zrównoważonego rozwoju w powstrzymywaniu zmian klimatycznych („Education for sustainable development and the climate emergency: Bending the curve for climate change” / Edukacja dla zrównoważonego rozwoju a zmiany klimatyczne: jak zmienić bieg wydarzeń). W seminarium można wziąć udział po uprzedniej rejestracji na stronie UNESCO.
Od wybuchu epidemii COVID-19 uwaga świata skupiona jest na pandemii i koordynacji działań w walce z kryzysem, który wywołała. Tymczasem główne problemy związane ze zrównoważonym rozwojem, w tym największe z nich – zmiany klimatyczne – pozostają nierozwiązane.
Jako że wzrost temperatury Ziemi jest wynikiem działalności człowieka, jedynym sposobem przeciwdziałania zmianom klimatycznym jest zmiana naszego stylu życia oraz wypracowanie zrównoważonych wzorców konsumpcji i produkcji na całym świecie. Edukacja została uznana za kluczowy element przeciwdziałania zmianom klimatycznym i jest jednym z priorytetowych obszarów działań w tym zakresie. Przyczynia się do podnoszenia świadomości na temat fizycznych mechanizmów i nagłych skutków zmian klimatu. Umożliwia ludziom podejmowanie działań służących promocji wartości, umiejętności rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia.
W jaki sposób, wobec pogłębiających się problemów klimatycznych, edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju (ESD) może przyczynić się do realizacji pilnych działań na rzecz budowania zielonych, zrównoważonych społeczeństw? Webinarium 10 lutego 2021 r. będzie poszukiwało odpowiedzi na to i wiele podobnych pytań, m.in. analizując przykłady działań organizacji młodzieżowych oraz instytucji edukacji formalnej, jak również dokonując analizy najnowszych danych dotyczących edukacji dla zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych na świecie.
Będzie to kolejne z serii warsztatów organizowanych przez UNESCO we współpracy z niemieckim Federalnym Ministerstwem Edukacji i Badań oraz Niemieckim Komitetem UNESCO, a mających na celu przekształcenie systemów edukacji na takie, które będą wspomagać transformacje społeczeństw w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Rezultatem serii seminariów, zapoczątkowanych we wrześniu 2020 roku, będzie wypracowanie mapy drogowej edukacji dla zrównoważonego rozwoju na lata 2020-2030, która zaprezentowana zostanie podczas Światowej Konferencji UNESCO na temat ESD, 17-19 maja 2021 r. w Berlinie.