"Międzynarodowa Lista Programu UNESCO Pamięć świata" istnieje od 1997 roku. Skupia obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym znaczeniu. Obecnie na Liście znajdują się 494 obiekty z 107 krajów.
Jest wśród nich czternaście zabytków zgłoszonych przez Polskę: Autograf dzieła Mikołaja Kopernika De revolutionibus, przechowywany przez Bibliotekę Jagiellońską w Krakowie, Akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, przechowywany w Muzeum Akt Dawnych w Warszawie, Rękopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Archiwum Ringelbluma, przechowywane w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, Tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980, przechowywane przez Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku wraz z kolekcją dokumentów "Narodziny Solidarności - masowego ruchu społecznego", będącą własnością Ośrodka KARTA w Warszawie, Kodeks Supraski (wspólna propozycja polsko-rosyjsko-słoweńska), którego trzy części przechowywane są w Bibliotece Narodowej w Warszawie (jako część Biblioteki Ordynacji Zamoyskiej), w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu oraz w Słoweńskiej Bibliotece Narodowej i Uniwersyteckiej w Lubljanie, Archiwum Komisji Edukacji Narodowej w zbiorach Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Książąt Czartoryskich, Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu, Archiwum Radziwiłłów i Księgozbiór Nieświeski (wspólna propozycja Białorusi, Finlandii, Litwy, Polski, Rosji i Ukrainy), przechowywane w Warszawie (Archiwum Główne Akt Dawnych), Mińsku, Wilnie, Kijowie, Petersburgu, Moskwie i Helsinkach, Archiwum Biura Odbudowy Stolicy (BOS), znajdujące się w zasobach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy, Zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu: Biblioteka Polska i Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, Traktaty pokojowe (ahdnames), zawarte od II połowy XV do końca XVIII w. między Królestwem Polskim i Cesarstwem Tureckim, przechowywane w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, Księga henrykowska przechowywana w zbiorach wrocławskiego Archiwum Archidiecezjalnego, Akta i biblioteka Braci Czeskich z XVI-XIX w., przechowywane w Archiwum Państwowym w Poznaniu oraz w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu i Bibliotece Kórnickiej.
Co dwa lata Dyrektor Generalny UNESCO, na wniosek Międzynarodowego Komitetu Doradczego (IAC) wpisuje na Międzynarodową Listę Pamięci Świata kolejne obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym, ogólnoświatowym znaczeniu. Aby zostały wpisane, muszą spełniać kryteria określone w podstawowym dokumencie Programu Pamięć Świata - Memory of the World: General Guidelines.