Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała i polskie sokolnictwo jako część międzynarodowego wpisu „Sokolnictwo, żywe dziedzictwo ludzkości” zostały wpisane na jedną z międzynarodowych list tworzonych na podstawie Konwencji UNESCO z 2003 r.: Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości.
czytaj więcej»8 listopada 2021 r. Dyrektor Generalna UNESCO Audrey Azoulay ogłosiła listę 49 miast przyjętych do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wśród nich jest Gdynia, która uzyskała tytuł Miasta Filmu UNESCO. Tym samym jest drugim polskim miastem, po Łodzi (2017), uhonorowanej tym tytułem. Wraz z Gdynią, do grona Miast Filmu UNESCO dołączyły dwa miasta: Cannes (Francja) i Kluż-Napoka (Rumunia). Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast z 90 krajów. W tym gronie jest pięć polskich miast: Kraków i Wrocław – Miasta Literatury (2013, 2019), Katowice –... czytaj więcej»
W dniach 16–31 lipca 2021 r. odbyła się rozszerzona 44. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, organu międzyrządowego Konwencji w sprawie światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego, składającego się z przedstawicieli 21 państw wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne sygnatariuszy Konwencji. Gospodarzem tegorocznej sesji były Chiny (miasto Fuzhou), ale posiedzenie odbywało się w trybie online. W ubiegłym roku doroczne posiedzenie Komitetu nie odbyło się z powodu pandemii.
Jednym z zadań Komitetu Światowego Dziedzictwa było rozpatrzenie nowych kandydatur do... czytaj więcej»
21 maja, w Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej, odbędzie się wydarzenie wysokiego szczebla, poświęcone kulturze i zrównoważonemu rozwojowi, zorganizowane przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, we współpracy z UNESCO.
Tematem debaty będzie, w jaki sposób inwestowanie w przemysły kultury i działalność twórczą może stać się czynnikiem stymulującym ożywienie gospodarcze po pandemii. Organizatorzy mają nadzieję na... czytaj więcej»
Światowy Dzień Sztuki, proklamowany na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r., obchodzony będzie w tym roku po raz drugi.
Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako źródło inspiracji do podejmowania dialogu. Są to cechy przypisane sztuce od zawsze, które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania... czytaj więcej»