29 października 2019 roku w Paryżu miała miejsce oficjalna ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego/Nagród Europa Nostra 2019, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazła się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. czytaj więcej»
30 października 2019 r. UNESCO ogłosiło listę 66 miast przyjętych do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Wśród nich jest Wrocław, który uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Wraz z Wrocławiem, do grona miast literatury przystąpiły: Angoulême (Francja), Bejrut (Liban), Exeter (Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), Kuhmo (Finlandia), Lahore (Pakistan), Leeuwarden (Holandia), Nanjing (Chiny), Odessa (Ukraina), Slemani (Irak) i Wonju (Korea Południowa). Obecnie sieć zrzesza 246 miast, które współpracują dzieląc doświadczenia i najlepsze praktyki w siedmiu dziedzinach... czytaj więcej»
Na 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa (Baku, 30 czerwca–10 lipca 2019 r.) zapadła decyzja o wpisie na Listę światowego dziedzictwa Krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego. Zachowane pod ziemią i na powierzchni ziemi dziedzictwo archeologiczne jest świadectwem rozwoju przemysłu na ziemiach polskich w ważnej dla historii ludzkości epoce pradziejowej. Obszar wpisany leży na północno-wschodnim skraju Gór Świętokrzyskich, po obu stronach rzeki Kamiennej, w powiecie ostrowieckim i opatowskim, na terenie gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów. Składa z... czytaj więcej»
Europa Nostra i Komisja Europejska ogłosiły listę specjalnie wyróżnionych projektów w plebiscycie Europejskich Nagród Dziedzictwa. Wśród nich znalazł się polski projekt pt. Muzeum Utracone, realizowany od 10 lat przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Ad Artis Fundacja Sztuki SAR, we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To jedyny projekt z naszego kraju z takim wyróżnieniem. Muzeum Utracone realizowane jest pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. czytaj więcej»
Konferencja „Niszczenie i ratowanie dziedzictwa kulturowego oraz ich wpływ na tożsamość społeczną” jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie czasowej „Dziedzictwo utracone”, która opowiada o losach polskiej spuścizny kulturowej w okresie II wojny światowej. Konferencja odbędzie się 12 czerwca 2019, w godzinach 10.00-16.30 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Jej... czytaj więcej»