Każdego wieczoru o godzinie 22:00 na elewacjach budynków w Rzymie wyświetlane są fragmenty różnorodnych filmów, zarówno kina klasycznego, filmów poprawiających nastrój, czy też w stylu vintage. Inicjatywa #Cinemadacasa jest z jednej strony odpowiedzią na ograniczenia narzucone przez epidemię Covid-19, z drugiej - przyłączeniem się do apelu #iorestoacasa (zostaję w domu) i ma na celu wprowadzenie filmów do domów mieszkańców Rzymu. Mogą oni aktywnie uczestniczyć w tym innowacyjnym sposobie układania repertuaru filmowego, wyświetlając sekwencje i zdjęcia swoich ulubionych filmów z okien i... czytaj więcej»
Pandemia COVID-19 oznacza globalny kryzys i wyzwanie bez precedensu, również w odniesieniu do obszarów kompetencji UNESCO: edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji społecznej i informacji.
Wobec zamknięcia szkół i uczelni w ponad 160 krajach na całym świecie, szczególnie pilną potrzebą z punktu widzenia mandatu UNESCO jest zapewnienie w warunkach pandemii równego dostępu do edukacji. W tym celu UNESCO zarówno prowadzi monitoring i konsultacje na różnych szczeblach, jak i np. ułatwia dostęp do oprogramowania i materiałów potrzebnych do nauczania na odległość. Na specjalnie utworzonej... czytaj więcej»
W 2020 roku mija 10 lat od światowej konferencji w Seulu, na której państwa członkowskie UNESCO przyjęły ważny dokument dotyczący znaczenia i sposobów wdrażania edukacji kulturalnej i artystycznej - tzw. Plan z Seulu. Wcześniej, na Światowej Konferencji na temat Edukacji Artystycznej w Lizbonie, w marcu 2006 r. przyjęta została Mapa drogowa UNESCO dla edukacji artystycznej. czytaj więcej»
Kolumbia była gospodarzem odbywającej się co roku w grudniu sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, organu powołanego na mocy Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Międzyrządowy Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego tworzy 24 Państw-Stron Konwencji, wybieranych w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego. Polska jest członkiem Komitetu w latach 2018-2022. Obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego. czytaj więcej»
W dniach 29 listopada–1 grudnia 2019 r., w warszawskim kinie „Kinoteka”, w Pałacu Kultury i Nauki odbywał się będzie niezwykły festiwal filmowy, zatytułowany „Własnymi słowami”. Festiwal, będący oficjalnym wydarzeniem Międzynarodowego Roku Języków Rdzennych 2019, to pierwszy w Polsce festiwal filmowy poświęcony rdzennym kulturom i językom.
Na wydarzenie złożą się: projekcja dziesięciu filmów (m.in. Cud Małego Księcia, Kolory alfabetu, Papusza, W objęciach węża, Leitis in Waiting, Kalavria: ziemia... czytaj więcej»