Proklamowany na 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2019 roku, Światowy Dzień Logiki obchodzony będzie w tym roku po raz drugi. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi zarówno społeczności naukowych, jak i szeroko rozumianej opinii publicznej na wagę i praktyczne zastosowania logiki, której znaczenie dla rozwoju wiedzy, nauki i technologii jest zdecydowanie niedoceniane.
Coroczne obchody Dnia, proklamowane przez UNESCO we współpracy z Międzynarodową Radą ds. Filozofii i... czytaj więcej»
Ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy UNESCO Światowy Dzień Filozofii, obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada. Wydarzenia organizowane z okazji Dnia, mają na celu pobudzenie krytycznego myślenia i dyskusji filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz umożliwienie udziału w niej wszystkim zainteresowanym, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią. Celem Dnia jest także promocja debaty filozoficznej, respektującej zasady ludzkiej godności i różnorodności oraz podkreślenie roli filozofii dla rozwoju ludzkiej myśli, kultury, jak również... czytaj więcej»
Dzień, ustanowiony decyzją Konferencji Generalnej UNESCO w 2001 roku, ma na celu przypomnienie znaczenia nauki dla zrównoważonego, pokojowego rozwoju społeczeństw, promocję solidarności międzynarodowej w dzieleniu się zdobyczami nauki oraz zwrócenie uwagi na wyzwania, przed którymi współczesna nauka staje praktycznie we wszystkich obszarach swoich zainteresowań.
czytaj więcej»Do grona noblistek w dziedzinie chemii dołączyły dwie wybitne uczone – profesor Emmanuelle Charpentier i profesor Jennifer A. Doudna, laureatki globalnego Programu L'Oréal-UNESCO for Women in Science International Awards. Badaczki nagrodzono za przełomowe odkrycie, które bywa określane jako najpotężniejsze w historii biologii molekularnej. Opracowanie rewolucyjnej metody edycji genomu różnych organizmów otwiera drogę nowym terapiom antynowotworowym oraz modelowaniu genomu roślin i zwierząt.
Badaczki wspólnie opracowały niezwykle... czytaj więcej»
40. sesja Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku zdecydowała o podjęciu prac nad aktem prawa międzynarodowego, dotyczącego etycznych aspektów rozwoju i zastosowań sztucznej inteligencji, mającego formę zalecenia (rekomendacji) UNESCO. Wstępny projekt dokumentu opracowało grono 24 ekspertów z różnych regionów świata, w tym z Polski. Zebrane opinie i sugestie miedzy innymi ekspertów ze 155 krajów, agend Narodów Zjednoczonych, środowisk naukowych, mediów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli sektora prywatnego ... czytaj więcej»