Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej obchodzony jest od 22 lat. Proklamowany został 20 grudnia 2000 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych A/RES/55/201. Wybrana data obchodów odnosi się do konferencji w Nairobi (22 maja 1992 r.), na której przedstawione zostały rezultaty pracy specjalnej międzyrządowej grupy roboczej, powołanej przez Program Środowiskowy Narodów Zjednoczonych... czytaj więcej»
Proklamowany na 39. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2017 roku, Międzynarodowy Dzień Światła obchodzony będzie w tym roku po raz szósty. Na datę obchodów wybrano 16 maja, dla upamiętnienia pierwszego zakończonego sukcesem, użycia lasera rubinowego, skonstruowanego w 1960 roku przez amerykańskiego fizyka i inżyniera, Teodora Maimana. Laser stał się przykładem naukowego odkrycia z wykorzystaniem światła, które doprowadziło do rewolucyjnych zmian w wielu dziedzinach... czytaj więcej»
Światowy Dzień Wody obchodzony jest corocznie 22 marca, aby zwrócić uwagę na problemy zarządzania zasobami słodkiej wody na świecie i propagować zrównoważone gospodarowanie nimi, zgodnie z założeniami Celu 6. Agendy dla Zrównoważonego Rozwoju 2030, zakładającego „Zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do wody i odpowiednich warunków sanitarnych.”
Dzień, obchodzony w tym roku pod hasłem „Przyśpieszyć zmiany” (Accelerating Change) koncentruje się na konieczności wzmożenia wysiłków dla rozwiązania kryzysu związanego z dostępem... czytaj więcej»
Do 23 kwietnia 2023 r. trwa nabór zgłoszeń w ramach 23. edycji konkursu stypendialnego Dla Kobiet i Nauki, organizowanego przez L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polską Akademią Nauk, UN Global Compact Network Poland i Polskim Komitetem ds. UNESCO.
Program jest skierowany do kobiet zarówno na zaawansowanym, jak i początkowym etapie drogi naukowej, które chcą zaprezentować wyniki swoich badań oraz plany ich rozwoju. Badaczki mogą zgłaszać swój dorobek naukowy w takich... czytaj więcej»
Matematyka jest wszędzie. Towarzyszy nam dosłownie na każdym kroku, we wszystkich dziedzinach życia: transporcie i komunikacji, planowaniu systemów opieki zdrowotnej i systemów wyborczych, mechanizmów gospodarczych i społecznych, przewidywaniu zjawisk przyrodniczych i klęsk żywiołowych,.
Matematyka towarzyszy nam wszędzie, niezależnie od tego, co robimy. Stanowi inspirację dla artystów i muzyków, jest podstawą opracowywania gier strategicznych. Jest niezbędna w budżetowaniu. Zawsze stanowiła podstawę technik geolokacyjnych, począwszy od dawnych... czytaj więcej»