Program "Management of Social Transformations" (MOST), funkcjonujący od marca 1994 r., powstał z myślą o realizacji następujących celów:
Z uwagi na ścisłe powiązanie zagadnień związanych z dwoma filarami zrównoważonego rozwoju: „społeczeństwo” i „środowisko”, program MOST koncentruje się obecnie na dwóch obszarach tematycznych:
- Włączenie społeczne, rozumiane jako czynnik zwalczania ubóstwa, zmniejszania nierówności i dążenia do budowania społeczeństw inkulzywnych;
- Transformacje społeczne wynikające ze zmian środowiskowych, w tym zmniejszania się zasobów naturalnych, utraty różnorodności biologicznej, gwałtownej urbanizacji, wzrostu liczby ludności, zmian klimatu i katastrof naturalnych.
Program MOST jest wdrażany zgodnie ze Strategią i Planem działania na lata 2016–2021.
Organem wykonawczym jest Międzyrządowa Rada Programu MOST, ciało wybieralne, składające się z przedstawicieli 24 państw. Polska była członkiem Międzyrządowej Rady przez dwie kadencje: w latach 1994–97 i 1997–2001. W drugiej kadencji przedstawiciel Polski, prof. Marek Ziółkowski pełnił funkcję przewodniczącego Rady. Zmiany w statucie Rady wprowadzono ostatnio na 39. sesji Konferencji Generalnej w 2017 r., umacniając jej rolę.
Organem doradczym jest Naukowy Komitet Doradczy (Scientific Advisory Committee), składający się z 9 osób mianowanych przez Dyrektora Generalnego.
Rolę koordynatora współpracy w ramach Programu MOST pełni obecnie Polski Komitet do spraw UNESCO.