Program For Women in Science
Program For Women in Science powstał we Francji w 1998 roku dzięki powołaniu partnerstwa między Fundacją L’Oréal a Organizacją Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO). Celem programu jest wspieranie pracy naukowej kobiet i zachęcanie ich do kontynuacji badań, a dzięki temu zwiększanie ich reprezentacji w życiu naukowym i przyczynianie się do pełniejszego rozwoju nauki. Program, poza stypendiami, oferuje badaczkom możliwość promowania swoich osiągnięć naukowych. Do 2018 roku wyróżnionych zostało 3020 kobiet ze 117 krajów. Tworzą one unikalną społeczność stypendystek, niejednokrotnie nawiązujących interdyscyplinarną współpracę naukową w dziedzinach takich, jak: medycyna, biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, biotechnologia i wiele innych. Laureatki z całego świata korzystają z mentoringu, a międzynarodowa sieć kontaktów, jaką tworzą, wspomaga zarówno ich rozwój indywidulany, jak i rozwój nauki. Z organizatorami programu współpracują instytucje naukowe oraz narodowe komitety do spraw UNESCO z całego świata.
Na strukturę nagród przyznawanych w programie składają się:
Polski konkurs Dla Kobiet i Nauki
Polska była pierwszym krajem, w którym, korzystając z inspiracji międzynarodowej współpracy L’Oréal-UNESCO, zorganizowano lokalny program, mający na celu pomoc młodym badaczkom w realizacji prowadzonych przez nie prac w dziedzinie nauk biologiczno-medycznych. Partnerami programu Dla Kobiet i Nauki, zainicjowanego w 2001 roku przez L’Oréal Polska, są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (od 2013 roku), Polska Akademia Nauk (od 2016 roku) oraz Polski Komitet do spraw UNESCO (od początku trwania programu). Decyzję o przyznaniu stypendiów w ramach polskiego konkursu podejmuje corocznie niezależne Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, złożone z 16 wybitnych polskich naukowców, reprezentujących różne dziedziny naukowe oraz ośrodki badawcze.
W ciągu 17 edycji programu wyróżniono łącznie 87 polskich kobiet naukowców. Roczne stypendia przyznawane są w trzech kategoriach: habilitacyjnej (35 000 zł), doktoranckiej (30 000 zł) oraz magistranckiej (20 000 zł), odpowiednio na poszczególnych etapach przygotowywania rozprawy habilitacyjnej, doktorskiej lub pracy magisterskiej. Stypendia stanowią nagrodę za dotychczasowy wkład badaczek w rozwój nauki oraz pasję i zaangażowanie w wykonywaną pracę. Nagradzane kobiety reprezentują różne dyscypliny naukowe, łączy je natomiast wysoki poziom prowadzonych projektów i powstających w ich ramach publikacji. Projekty mają również znaczny potencjał rozwojowy i stwarzają możliwości praktycznego zastosowania. Wszystkie stypendystki programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki, prowadzonego we współpracy z Polskim Komitetem do spraw UNESCO, Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademią Nauk, otrzymują także stypendia konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki którym promują swoje osiągnięcia na międzynarodowych konferencjach naukowych. Program aktywnie propaguje ideę zaangażowania kobiet w badania naukowe wśród szerokiej opinii publicznej i w mediach.
Więcej o programie:
Strona polskiego programu Dla Kobiet i Nauki
Strona UNESCO poświęcona międzynarodowej współpracy L’Oréal-UNESCO For Women in Science
Media społecznościowe: