14 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Matematyki już po raz trzeci odkąd proklamowany został Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. W niektórych krajach już dużo wcześniej 14 marca (3/14) obchodzono jako Dzień Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14.
czytaj więcej»Sześć polskich badaczek zostało wyróżnionych w 21. edycji Programu L’Oréal Polska Dla Kobiet i Nauki. Stypendystki programu prowadzą nowatorskie badania w dziedzinie nauk o życiu, poszukując skutecznych metod walki z często nieuleczalnymi chorobami. Ostra białaczka, glejaki, choroby poliglutaminowe czy reumatoidalne zapalenie stawów to wybrane obszary badań, które dają nadzieję na opracowanie skutecznych terapii. Wszystkie nagrodzone naukowczynie cechuje niezwykła determinacja, ambicja i pracowitość. Ich osiągnięcia pokazują, że nauka powinna korzystać ze... czytaj więcej»
Przypadający 10 listopada Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju obchodzony jest w 2021 roku pod hasłem „Budowania społeczności przygotowanych na zmiany klimatyczne” (Building Climate Ready Communities).
Pod takim właśnie hasłem UNESCO organizuje 5 listopada br., w godzinach 13.00-15.00 webinarium , poświęcone aspektom naukowym zmian klimatycznych oraz proponowanym obecnie przez naukę i technologię innowacyjnym rozwiązaniom najważniejszych globalnych problemów... czytaj więcej»
Obchody Światowego Dnia Środowiska, skupiające się w tym roku na zagadnieniach ochrony i regeneracji ekosystemów Ziemi, odbywać się będą pod hasłem: Reimagine, Recreate, Restore (Wyobrazić sobie na nowo, Stworzyć na nowo, Przywrócić do życia).
Obchody Dnia zbiegają się z inauguracją Dekady Narodów Zjednoczonych na rzecz Odbudowy Ekosystemów 2021-2030 (United Nations Decade on Ecosystem Restoration), mającej na celu podjęcie na masową skalę działań służących przywracaniu do życia... czytaj więcej»
Temat tegorocznych obchodów Dnia „Jesteśmy częścią rozwiązania” wpisuje się bezpośrednio w międzysektorową strategię UNESCO na rzecz różnorodności biologicznej, która opiera się na trzech głównych założeniach: przywrócenia właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą; ochrony integralności istniejących ekosystemów i odbudowy tych, które zostały zniszczone oraz wzmocnienia zaangażowania ludzi młodych w ochronę bioróżnorodności. czytaj więcej»