40. sesja Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku zdecydowała o podjęciu prac nad aktem prawa międzynarodowego, dotyczącego etycznych aspektów rozwoju i zastosowań sztucznej inteligencji, mającego formę zalecenia (rekomendacji) UNESCO. Wstępny projekt dokumentu opracowało grono 24 ekspertów z różnych regionów świata, w tym z Polski. Zebrane opinie i sugestie miedzy innymi ekspertów ze 155 krajów, agend Narodów Zjednoczonych, środowisk naukowych, mediów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli sektora prywatnego ... czytaj więcej»
Światowa Sieć Geoparków uruchomiła na swojej stronie internetowej platformę VISIT US, ułatwiającą wirtualne podróżowanie po Światowych Geoparkach UNESCO. Dzięki mapie świata z zaznaczonymi na niej geoparkami można w szybki sposób dotrzeć do strony internetowej interesującego nas obiektu.
Światowa Sieć Geoparków zrzesza obecnie 147 Geoparków w 41 krajach. W Polsce od listopada 2015 roku status Światowego Geoparku UNESCO posiada transgraniczny polsko-niemiecki geopark Łuk Mużakowa,... czytaj więcej»
UNESCO ułatwia dostęp do różnorodnych źródeł i narzędzi służących edukacji na odległość. Przypominamy, że na specjalnie utworzonej stronie internetowej w portalu UNESCO dostępna jest lista aplikacji, platform i zasobów do edukacji na odległość, które mogą być pomocne zarówno uczniom i studentom, jak nauczycielom i rodzicom w organizacji i przeprowadzaniu zdalnego nauczania w czasie, kiedy zamknięte są szkoły i uczelnie.
Na stronie UNESCO... czytaj więcej»
Pandemia COVID-19 oznacza globalny kryzys i wyzwanie bez precedensu, również w odniesieniu do obszarów kompetencji UNESCO: edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji społecznej i informacji.
Wobec zamknięcia szkół i uczelni w ponad 160 krajach na całym świecie, szczególnie pilną potrzebą z punktu widzenia mandatu UNESCO jest zapewnienie w warunkach pandemii równego dostępu do edukacji. W tym celu UNESCO zarówno prowadzi monitoring i konsultacje na różnych szczeblach, jak i np. ułatwia dostęp do oprogramowania i materiałów potrzebnych do nauczania na odległość. Na specjalnie utworzonej... czytaj więcej»
Do 30 kwietnia trwa nabór do jubileuszowej edycji konkursu stypendialnego Dla Kobiet i Nauki. Już po raz 20. organizatorzy – L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie – przy wsparciu partnerów – Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Komitetu ds. UNESCO – zapraszają badaczki do udziału w jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów stypendialnych w dziedzinie nauk o życiu w Polsce.
Program jest skierowany do kobiet zarówno na zaawansowanym, jak i początkowym etapie drogi naukowej, które chcą zaprezentować wyniki... czytaj więcej»