Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Instrumentarium prawne
  • Partnerzy
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

27 stycznia: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany przez Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. przez wojska radzieckie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Na 34. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2007 r., kraje członkowskie przyjęły Rezolucję nr 61, zobowiązującą Organizację do zaangażowania się w upowszechnianie wiedzy i w edukację na temat Holokaustu i w ten sposób przeciwstawiania się wszelkim próbom zaprzeczania mu jako wydarzeniu historycznemu. Przyjęcie Rezolucji związane było z wcześniejszym apelem ONZ o rozwijanie w krajach członkowskich programów edukacyjnych na ten temat, stanowiących ważny element zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.

Dzień służy podkreśleniu znaczenia wszelkich działań przeciwko antysemityzmowi, rasizmowi i innym formom nietolerancji, prowadzącym do dyskryminacji i prześladowań.

Holokaust wywarł ogromny wpływ na kraje, w których dokonały się nazistowskie zbrodnie, ale jego implikacje były o wiele szersze, a konsekwencje dały się zauważyć we wszystkich regionach świata, gdzie dochodziło do aktów ludobójstwa i okrucieństwa wobec określonych grup społecznych lub etnicznych, będącego wynikiem ksenofobii. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest podtrzymanie pamięci o tych strasznych wydarzeniach z przeszłości, a także edukacja młodego pokolenia na temat przyczyn, konsekwencji i dynamiki rozwoju takich zjawisk jak nazizm czy rasizm, po to, by zapobiec rozwojowi ideologii nienawiści w przyszłości.

UNESCO od lat przywiązuje ogromną wagę do edukacji na temat Holokaustu, prowadząc specjalną stronę poświęconą tej tematyce w swoim portalu, wydając publikacje oraz promując szeroko rozumianą edukację obywatelską.

W tym roku UNESCO i ONZ upamiętnią Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wspólnymi działaniami, wśród których znajdą się m.in.:

  • Kampania #ProtectTheFacts w mediach społecznościowych, służąca edukacji i budowaniu świadomości społecznej zagrożeń płynących z negowania Holokaustu i fałszowania historii
  • Ceremonia i dyskusją panelowa online, organizowane we współpracy z International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA), a współprodukowane i transmitowane bezpośrednio przez CNN.
  • W uroczystości planowanej na 27 stycznia br., w godzinach 11.00-12.00, udział wezmą m.in.: Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azoulay oraz Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, który będzie także jednym z kluczowych mówców, obok Kanclerz Niemiec, Angeli Merkel oraz przedstawicieli rządów Stanów Zjednoczonych i Izraela. Podczas uroczystości głos zabiorą także naukowcy i artyści zaangażowani w edukację na temat Holokaustu, jak również przewidziana jest rozmowa z Irene Butter, amerykańską pisarką żydowskiego pochodzenia i aktywistką na rzecz pokoju, która urodziła się w Niemczech i jako dziecko przeżyła dwa obozy koncentracyjne, co opisała później w książce "Shores Beyond Shores: From Holocaust to Hope, My True Story”. (Rejestracja)

  • Zaplanowane na ten sam dzień, w godzinach 12.00-13.00 i również transmitowane online obrady okrągłego stołu z udziałem ekspertów w dziedzinie badań i edukacji na temat Holokaustu, poświęcone niebezpieczeństwom i zagrożeniom wynikającym z negowania i fałszowania historii. W dyskusji wezmą udział m.in.: Deborah Lipstadt, profesor studiów o Holokauście na Uniwersytecie Emory’ego, Philipp Sands, pisarz i prawnik, Marian Turski, wiceprezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny i wiceprzewodniczący Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, jako dziecko więzień obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau i Buchenwald, amb. Michaela Kuechler, przewodnicząca International Holocaust Remembrance Alliance, Serge Klarsfeld, specjalny wysłannik UNESCO ds. edukacji nt. Holokaustu oraz Alice Wairimu Nderitu, specjalna doradczyni NZ ds. zapobiegania zbrodni ludobójstwa. Dyskusję, transmitowaną w językach angielskim i francuskim, moderować będzie Hala Gorani, prezenterka i korespondentka CNN International. (Rejestracja)

25 stycznia o godzinie 16.00, w siedzibie UNESCO w Paryżu odbędzie się wirtualne otwarcie wystawy „Lest We Forget” (Abyśmy nie zapomnieli). Wystawa zawiera 200 portretów osób, które przeżyły Holokaust oraz innych ofiar nazistowskiego reżimu z Niemiec, Francji, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Ukrainy, Rosji, Izraela, Holandii i Białorusi. „Lest We Forget” to stale rozwijany projekt wystawienniczy niemiecko-włoskiego fotografa Luigi Toscano, który od 2014 roku przedstawił ponad 400 portretów osób ocalałych, utrwalając w ten sposób ich historie i przypisując konkretne ludzkie twarze do abstrakcyjnie nieraz brzmiących relacji i statystyk nt. potworności nazistowskich prześladowań. Wystawa prezentowana w UNESCO, a pokazywana wcześniej w siedzibie ONZ w Nowym Jorku oraz w biurach ONZ w Genewie, Waszyngtonie, Berlinie, Wiedniu, Brukseli i Kijowie, jest największą tego typu instalacją na świecie i jest wspierana przez Światowy Kongres Żydów, Unię Europejską oraz Stałe Przedstawicielstwa Austrii, Francji i Niemiec przy UNESCO.

Międzynarodowe uroczystości związane z Dniem śledzić można w także w Internecie pod #holocaustremembrance.

W Polsce, tradycyjnie główne obchody Dnia organizowane są w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. W tym roku, ze względu na zamknięcie Muzeum w związku z pandemią COVID-19, obchody odbędą się w przestrzeni internetowej. Będzie można je śledzić 27 stycznia od godziny 16.00 na stronach www.auschwitz.org, 76.auschwitz.org oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych: Youtube, Facebooka i Twittera. W 76. rocznicę wyzwolenia obozu tematem obchodów będzie los dzieci w Auschwitz, gdzie zginęło ich ponad 200 tysięcy.

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona w portalu UNESCO poświęcona edukacji na temat Holokaustu i ludobójstwa

Broszura UNESCO „Why Teach about the Holocaust”

Publikacja UNESCO „Holocaust Education in a Global Context”

Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa

Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) jako obiekt Światowego Dziedzictwa

Archiwum Ringelbluma na międzynarodowej Liście Pamięci Świata

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Media Education as a Challenge
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ
POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2020-2021

UNESCO a Zrównoważony Rozwój

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS