Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Partnerzy
  • Instrumentarium prawne
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
  • Deklaracja dostępności
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

30 lat Programu Pamięć Świata

29 listopada 2022 roku, z okazji 30. lecia Programu UNESCO Pamięć Świata odbyło się rocznicowe spotkanie polskich i polonijnych instytucji, w których przechowywane są obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego wpisane na Międzynarodową Listę Pamięci Świata i Polską Listę Krajową. Spotkanie, które miało charakter online, zorganizował Polski Komitet do spraw UNESCO wspólnie z Polskim Komitetem Programu Pamięć Świata. Jego celem była wymiana doświadczeń związanych z udziałem w programie oraz przegląd potrzeb i możliwości zwiększenia współpracy i oddziaływania programu w Polsce.

W części wprowadzającej przewodniczący Polskiego Komitetu Programu Pamięć Świata Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk przedstawił udział Polski w programie, a przedstawiciele PK ds. UNESCO – Sekretarz Generalna dr Alicja Jagielska-Burduk i Tomasz Komorowski – relacje między Programem Pamięć Świata a ochroną dziedzictwa kultury w ramach konwencji kulturalnych UNESCO oraz założenia, cele i historię programu, jego sposoby oddziaływania i znaczenie.

Rok jubileuszu 30. lecia Programu Pamięć Świata to również wydarzenia międzynarodowe organizowane z tej okazji przez UNESCO. Należały do nich m.in.:

- międzynarodowe sympozjum pt. “Your window to the world: Enlisting documentary heritage to promote inclusive, just and peaceful societies” (UNESCO, Paryż, 27 października). Z ramienia PK ds. UNESCO i Polskiego Komitetu Programu Pamięć Świata w sympozjum uczestniczył Tomasz Komorowski.

- oświadczenie upamiętniające (Commemorative Statement) regionalnych i narodowych komitetów Programu Pamięć Świata, pozycjonujące ten program w szerszym kontekście wyzwań dzisiejszego świata oraz zawierające rekomendacje dot. działań, które program powinien podjąć.

Tekst oświadczenia został wypracowany przez grupę redakcyjną, złożoną, z przedstawicieli regionalnych komitetów programu (Afryki, Ameryki Pd. i Karaibów oraz Azji i Pacyfiku), zaproszonych przedstawicieli komitetów narodowych programu oraz międzynarodowych organizacji profesjonalnych, takich jak Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA), Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA), Rada Koordynacyjna Stowarzyszeń Archiwów Audiowizualnych (CCAAA). Z ramienia Polskiego Komitetu Programu Pamięć Świata członkami grupy byli dyr. P. Pietrzyk i T. Komorowski (także z ramienia PK ds. UNESCO). Prace na tekstem oświadczenia koordynowało Międzynarodowe Centrum ds. Dziedzictwa Dokumentacyjnego (ICHP; Cheongju, Rep. Korei).

W 30. rocznicę powstania programu odbyło się także trzecie z organizowanych we współpracy UNESCO i rządu Japonii Memory of the World Global Policy Forums – w tym toku pod hasłem „Enhancing International Cooperation to better Safeguard Documentary Heritage at Risk”.

Wkład Polski do Programu Pamięć Świata to m.in.:

- organizacja 1. i 6. Spotkania Międzynarodowego Komitetu Doradczego Programu (odpowiednio 1993 r. Pułtusk i 2003 r. Gdańsk) – głównego organu eksperckiego Programu. Spotkanie w Pułtusku wyznaczyło charakter i kierunki działalności programu kontynuowane do dziś;

- koncepcja i organizacja międzynarodowych spotkań konsultacyjnych dla obszarów Europy Środkowo-Wschodniej (1993 r.) i basenu Morza Bałtyckiego (2003 r.);

- organizacja 4. Międzynarodowej Konferencji Programu Pamięć Świata pt. „Kultura, Pamięć, Tożsamość” (Warszawa, 2011 r.);

- organizacja międzynarodowych spotkań ekspertów w 2012 i 2014 roku, które, wraz z 4. Międzynarodową Konferencją Programu, w istotny sposób przyczyniły się do powstania pierwszego instrumentu prawa międzynarodowego o globalnym zasięgu skoncentrowanego na sprawach zachowania i dostępu do dziedzictwa dokumentacyjnego, jakim jest Zalecenie UNESCO przyjęte w 2015 r. (Zalecenie w sprawie zachowania i dostępu do dziedzictwa dokumentacyjnego, w tym dziedzictwa cyfrowego).

Spośród 432 obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego dotąd wpisanych na Międzynarodową Listę Pamięci Świata, a pochodzących z 84 państw świata i organizacji międzynarodowych, aż 17 to polskie wpisy. Polska Lista Krajowa Pamięci Świata, istniejąca of 2014 roku, zawiera już 58 wpisów.

Strona w portalu UNESCO poświęcona obchodom 30-lecia Programu Pamięć Świata:

Strona w portalu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych nt. obchodów 30-lecia Programu Pamięć Świata zawierająca roboczy polskim przekładem Commemorative Statement

Strona Programu Pamięć Świata w witrynie Polskiego Komitetu ds. UNESCO

3rd Memory of the World Global Policy Forum (3rd MoWGPF)

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Edukacja medialna jako wyzwanie
Międzynarodowa Dekada Języków Rdzennych 2022-2032
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ

POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2022-2023

UNESCO dla realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

UNESCO moving forward the 2030 Agenda for Sustainable Development

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS