Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Instrumentarium prawne
  • Partnerzy
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

Światowy Dzień Środowiska

5 czerwca proklamowany został w grudniu 1972 r. Rezolucją ONZ ES/2994 jako Światowy Dzień Środowiska, dla podkreślenia znaczenia stanu środowiska przyrodniczego dla dobrostanu ludzi i rozwoju ekonomicznego Planety. Decyzję podjęto w następstwie ustaleń Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska, która obradowała 5 czerwca tego samego roku w Sztokholmie i na której zwrócono uwagę na alarmujący stan zanieczyszczenia i degradacji środowiska przyrodniczego, a także zdecydowano o utworzeniu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP).

Każdego roku obchody Światowy Dzień Środowiska stają się okazją do poszerzenia wiedzy i na tej podstawie – kształtowania postaw i zachowań poszczególnych ludzi, przedsiębiorstw i całych społeczeństw służących ochronie i poprawie stanu środowiska. Dzień służy pobudzeniu zainteresowania problemami eksploatacji zasobów naturalnych, niezrównoważonej produkcji i konsumpcji. Aktywizuje społeczność międzynarodową do podejmowania działań prośrodowiskowych, zarówno w skali globalnej, jak i w lokalnych społecznościach. Stwarza doskonałą okazję do dyskusji nad kształtowaniem kultury konsumpcyjnej jako niezbędnej dla funkcjonowania społeczeństwa zrównoważonego, zapewniającego każdemu warunki dostatniego życia, a jednocześnie Planecie – możliwość regenerowania zasobów.

Pandemia COVID-19 dodatkowo ukazała delikatność i kruchość naszego świata, wywołując wzmożone obawy o jego dalsze losy i żądania radykalnych zmian postaw i mechanizmów, prowadzących do niszczenia żywej tkanki Planety, powstawania ogromnych nierówności społecznych i – w konsekwencji – realnych zagrożeń dla przetrwania wielu gatunków – w tym naszego.

UNESCO ma istotne osiągnięcia w dziedzinie nauk ekologicznych, od lat wspierając prace badawcze nad ekosystemami i rezerwatami biosfery oraz opracowania i oceny naukowe, mające na celu pomoc decydentom w zrównoważonym gospodarowaniu zasobami naturalnymi. Organizacja kładzie duży nacisk na włączanie lokalnych społeczności – ich wiedzy i praktycznego doświadczenia w procesy podejmowania decyzji dotyczących środowiska i zasobów naturalnych. Przykładem jest Sieć Rezerwatów Biosfery, pełniących  jednocześnie kilka funkcji: ochronną wobec ekosystemów, krajobrazów i różnorodności biologicznej; edukacyjną poprzez prowadzenie programów edukacji ekologicznej, szkoleń, badań i monitoringu w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju oraz rozwojową poprzez promowanie innowacyjnych form rozwoju gospodarczego, zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Tegoroczne obchody, które odbywają się pod hasłem: „Chroniąc bioróżnorodność chronimy własne zdrowie”, zwracają uwagę na znaczenie bogactwa bioróżnorodności dla stanu Planety i nas samych, a wobec tego także na to, jak niszczenie ekosystemów wpływa na nasze obecne życie i przyszłość. Dzień ma służyć także refleksji, w jaki sposób każdy z nas, dokonując zmian we własnym zachowaniu, może przyczynić się do powstrzymania niekorzystnych zjawisk niszczących Planetę i nasze życie.

W związku z tym, że obchody Dnia poświęcone są w tym roku bioróżnorodności, UNESCO publikuje w swoim portalu zapis wideo pięciu eksperckich paneli dyskusyjnych, które zorganizowane zostały 22 maja, w Dniu różnorodności Biologicznej.

6 czerwca planowane są ponadto:

- koncert muzyki związanej z różnorodnością biologiczną, w tym najnowsze dzieło chińskiego kompozytora i dyrygenta Tan Duna, od 2013 r. Ambasadora Dobrej Woli UNESCO. Koncert, zorganizowany w ramach partnerstwa UNESCO w Europejską Unią Nadawców (EBU), nadawany będzie przez Westdeutscher Rundfunk (niemieckojęzycznego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego) i jednocześnie udostępniony do transmisji wszystkim 70 członkom EBU

- radiowe audycje list muzyki poświęconej różnorodności biologicznej, złożone z utworów wybranych przez dwóch Ambasadorów Dobrej Woli UNESCO, kompozytorów Tan Duna i Jean-Michela Jarre’a

- liczne webinaria poświęcone obchodom Dnia Różnorodności Biologicznej i Dnia Środowiska, zorganizowane m.in. w Addis Abebie, New Delhi i Dosze.

W Polsce 6 czerwca tradycyjnie oznacza początek kampanii dlaplanety.pl, organizowanej co roku przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa,  które zaprasza do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych tematyką różnorodności biologicznej oraz stanem i przyszłością Planety i zamieszkujących ją gatunków, w tym oczywiście naszego.

Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Dnia

Strona Światowego Dnia Środowiska w portalu UNESCO

Strona Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej w portalu UNESCO

Related News:
 22 maja: Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej - 21-05-20 13:16
powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Media Education as a Challenge
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ
POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2020-2021

UNESCO a Zrównoważony Rozwój

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS