Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Instrumentarium prawne
  • Partnerzy
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

W Dniu Praw Człowieka powiedz NIE dyskryminacji w edukacji

W bieżącym roku obchodzimy 60. rocznicę proklamowania w 1960 r, przez Konferencję Generalną UNESCO Konwencji w sprawie zwalczania dyskryminacji w dziedzinie oświaty  -- pierwszej i jedynej wiążącej umowy międzynarodowej, dotyczącej wyłącznie prawa do dostępu do edukacji.

Z tej okazji, UNESCO inauguruje kampanię „Powiedz NIE dyskryminacji w edukacji”, która rozpocznie się 10 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka, a zakończy 14 grudnia, w rocznicę daty proklamowania Konwencji.

Od jej przyjęcia minęło sześć dekad, podczas których, mimo ogromnych wysiłków podejmowanych przez społeczność międzynarodową, nie udało się zrealizować zobowiązań w zakresie powszechnego dostępu do edukacji w skali globu. Pandemia Covid-19 pogorszyła jeszcze sytuację, pogłębiając nierówności, a uczniowie należący poprzednio do grup najbardziej zagrożonych marginalizacją, są obecnie wielokrotnie bardziej narażeni na całkowite wykluczenie z systemu powszechnej edukacji. Dodatkowo, pandemia wymusiła na większości krajów przyjęcie rozwiązań nauczania na odległość, wymagających nowoczesnych rozwiązań technologicznych i odpowiednio przygotowanych materiałów edukacyjnych, co w niektórych regionach świata stanowi wyjątkowo trudną do pokonania barierę.

W tej sytuacji zobowiązania zawarte w Konwencji nabierają nowego znaczenia, a praktyczna realizacja prawa do edukacji na wszystkich poziomach oraz skuteczne przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji, stają się szczególnym wyzwaniem.

UNESCO apeluje do instytucji i indywidualnych osób we wszystkich krajach członkowskich o promocję za pośrednictwem mediów społecznościowych (#RightToEducation) oraz aktywne uczestnictwo w kampanii „Powiedz NIE dyskryminacji w edukacji” , uświadamiającej także znaczenie Konwencji z 1960 roku i nieprzemijającą aktualność jej zapisów.

60. rocznica jej podpisania stwarza także okazję do mobilizacji państw, które nie są  jeszcze stronami Konwencji, by ją ratyfikowały, dając w ten sposób dowód przestrzegania praw określonych w tym głównym dokumencie normatywnym w dziedzinie edukacji. Polska ratyfikowała Konwencji w sprawie zwalczania dyskryminacji w dziedzinie oświaty w 1964 roku, jako 22. z kolei państwo spośród 106, które podpisały Dokument do chwili obecnej.

Datę obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wybrana została na pamiątkę przyjęcia w Paryżu właśnie 10 grudnia 1948 roku, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zapisano w niej najważniejsze prawa, przysługujące wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych. 20 grudnia 1993 roku Zgromadzenie Ogólne NZ zdecydowało o utworzeniu stanowiska Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka, którego zadaniem jest czuwanie nad tym, by prawa człowieka były powszechnie respektowane.

UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) miało znaczący wkład w powstanie i treść Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zapisano w niej najważniejsze prawa, przysługujące wszystkim ludziom, niezależnie od płci, rasy, wyznania i korzeni kulturowych: prawo do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki; prawo wolności myśli, sumienia i wyznania; prawo wolności opinii i jej wyrażania; prawo ubiegania się o azyl i korzystania z niego w razie prześladowania; zakaz zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa; prawo do życia w godziwych warunkach materialnych. Deklaracja stała się podstawą międzynarodowych dokumentów chroniących prawa człowieka.

Zaangażowanie UNESCO w promocję i ochronę praw człowieka zapisane zostało w Akcie Konstytucyjnym, przyjętym 16 listopada 1945 roku, w którym w Artykule 1. zapisano, że ”Celem Organizacji jest popieranie sprawy pokoju i bezpieczeństwa, przez zacieśnianie współpracy między narodami w dziedzinie oświaty, nauki i kultury, dla zapewnienia powszechnego poszanowania sprawiedliwości, prawa, praw człowieka i podstawowych swobód, jakie Karta Narodów Zjednoczonych przyznaje wszystkim ludziom bez różnicy rasy, płci, języka lub religii”.

W bezpośredniej kompetencji UNESCO znalazły się od początku istnienia Organizacji – i pozostają do dziś:

Prawo do edukacji. (Art. 26 Deklaracji)

Prawo do swobodnego udziału w życiu kulturalnym społeczeństwa. (Art. 27 Deklaracji)

Prawo wolności opinii i wyrażania jej. (Art. 19 Deklaracji)

Prawo do uczestniczenia w postępie nauki i korzystania z jego dobrodziejstw. (Art. 27)

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka w kilkudziesięciu językach

#RightToEducation

 

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Edukacja medialna jako wyzwanie
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ
POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2020-2021

UNESCO a Zrównoważony Rozwój

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS