Przyjęty na 74. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w październiku 2019 roku Dzień został wcześniej proklamowany rezolucją nr 57 Konferencji Generalnej UNESCO w 2015 r.
Tegoroczne obchody koncentrować się będą na powszechnym prawie do informacji w czasach kryzysu wywołanego przez COVID-19, a także na uświadamianiu korzyści płynących z konstytucyjnych, ustawowych oraz politycznych gwarancji publicznego dostępu do informacji w celu ratowania życia, budowania zaufania społecznego oraz pomocy w formułowaniu zrównoważonych polityk zarówno w czasach pandemii, jak i po jej ustaniu.
Rozwijane przez UNESCO od wielu lat programy międzyrządowe: Międzynarodowy Program Rozwoju Komunikacji oraz Program Informacja dla Wszystkich stanowią otwartą dla wszystkich zainteresowanych platformę międzynarodowej dyskusji na temat polityki i wytycznych w zakresie dostępu do informacji. Oba programy stanowią także naturalne środowisko upowszechniania dostępu do informacji (ATI) poprzez rozwój projektów służących wzmocnieniu idei otwartej nauki, wielojęzyczności, technologii informacyjno-komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością lub marginalizowanych oraz kształcenia umiejętności korzystania z mediów i informacji.
28 września br. o godzinie 14.00 UNESCO organizuje wysokiego szczebla panel online poświęcony powszechnemu postępowi do informacji zatytułowany: „Dostęp do informacji: ratowanie życia, budowanie zaufania, niesienie nadziei” (“Access to Information – Saving lives, Building Trust, Bringing Hope!”), który śledzić będzie można online, po wcześniejszym dokonaniu rejestracji.
Tego samego dnia o godzinie 16.00 będzie można wziąć udział w webinarium online poświęconym dostępowi do informacji. Będzie to pierwsze z serii webinariów związanych z tą tematyką, organizowanych przez UNESCO w dniach 28-30 września.
Przesłanie Dyrektor Generalnej z okazji Dnia
The Right to Information in Times of Crisis (broszura UNESCO)