Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Instrumentarium prawne
  • Partnerzy
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

15 kwietnia: Światowy Dzień Sztuki

Po raz pierwszy w tym roku obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki, proklamowany na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r.

Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako inspiracja do podejmowania dialogu. Są to cechy, które sztuka zawsze miała i które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania wolnego i pokojowego świata.

Obchody Dnia mają się przyczynić do wzmacniania więzów pomiędzy twórczością artystyczną a społeczeństwem, do zwiększania świadomości różnorodności form wyrazu artystycznego, a także podkreślać wkład artystów w zrównoważony rozwój. Staną się one także okazją, aby wydobyć z cienia edukację artystyczną w szkołach, w przekonaniu, że kultura może torować drogę dla edukacji włączającej i do realizacji celu wyrównywania szans edukacyjnych.

Podczas Światowego Dnia Sztuki UNESCO zachęca wszystkich do uczestnictwa w różnych działaniach, takich jak debaty, konferencje, warsztaty, wydarzenia kulturalne oraz prezentacje i wystawy.

W obliczu światowego kryzysu, przed jakim stoimy, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Wobec miliardowych strat, które przyniósł światowej gospodarce COVID-19 i grożącej nam globalnej recesji, ludzie masowo zwracają się w stronę kultury, widząc w niej źródło pocieszenia i więzi z innymi. Jednak skutki epidemii nie ominęły sektora kultury. Zamknięcie 80 procent miejsc światowego dziedzictwa dla zwiedzających, a także tysięcy instytucji kulturalnych: muzeów, kin, teatrów, stanowi realne zagrożenie dla przetrwania nie tylko twórców kultury, ale w wielu przypadkach całych lokalnych społeczności. Dziś szczególnie potrzebny jest wspólny wysiłek dla okazania wsparcia artystom i podtrzymania w praktyce realizacji hasła kultury dla wszystkich.

W Światowym Dniu Sztuki UNESCO inicjuje nowy światowy ruch pod nazwą ResiliArt. Ma on na celu zbadanie i przedstawienie aktualnego stanu przemysłów kultury w dobie kryzysu, za pomocą szeroko zakrojonej dyskusji z udziałem praktyków i ekspertów z tej dziedziny, a także głosów artystów, zarówno tych uznanych, jak i rozpoczynających dopiero karierę, wypowiadających się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Hasło przewodnie ruchu ResiliArt to:

Kultura jest ludziom potrzebna. Czyni ich odpornymi i daje nadzieję. Uświadamia, że nie jesteśmy sami.

Dwugodzinna debata inauguracyjna, którą śledzić można w Internecie,  rozpocznie się 15 kwietnia 2020 roku o godzinie 14.00. Zostanie zorganizowana przez UNESCO, we współpracy z Międzynarodową Konfederacją Związków Autorów i Kompozytorów (CISAC). Otworzy ją Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey AZOULAY, która zainauguruje dyskusję ResiliArt. W spotkaniu wezmą udział: Ernesto Ottone Ramirez (Zastępca Dyrektor Generalnej UNESCO ds. Kultury), Jean Michel Jarre (kompozytor, przewodniczący CISAC i ambasador dobrej woli UNESCO), Yasmina Khadra, właśc. Mohammed Moulessehoul (francuski pisarz algierskiego pochodzenia); Deeyah Khan (norweska kompozytorka, reżyserka dokumentalistka i ambasadorka dobrej woli UNESCO), Angélique Kidjo (piosenkarka i kompozytorka, ambasadorka dobrej woli UNICEF), Nina Obuljen-Koržinek (skrzypaczka, minister kultury Chorwacji) oraz Luis Puenzo (reżyser, scenarzysta, producent i przewodniczący INCAA - Narodowego Instytutu Kinematografii Argentyny).

UNESCO zachęca profesjonalistów z dziedziny kultury do aktywnego uczestnictwa w dyskusji i propagowania ruchu ResiliArt w ich krajach, Celem nadrzędnym jest zapoczątkowanie wymiany myśli, doświadczeń oraz działań wspierających artystów, które będą kontynuowane jeszcze długo po pokonaniu pandemii.

ResiliArt

Konwencja w sprawie ochrony i promowania form różnorodności kulturowej

Zalecenie w sprawie statusu artysty (tekst Zalecenia w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim) (1980)

Kolekcja dzieł sztuki w siedzibie UNESCO w Paryżu

Artyści UNESCO dla Pokoju

Related News:
 O potrzebie edukacji artystycznej dla wszystkich - 30-03-20 17:17
powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Media Education as a Challenge
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ
POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2020-2021

UNESCO a Zrównoważony Rozwój

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS