Po raz pierwszy w tym roku obchodzony jest Światowy Dzień Sztuki, proklamowany na 40. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 r.
Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako inspiracja do podejmowania dialogu. Są to cechy, które sztuka zawsze miała i które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania wolnego i pokojowego świata.
Obchody Dnia mają się przyczynić do wzmacniania więzów pomiędzy twórczością artystyczną a społeczeństwem, do zwiększania świadomości różnorodności form wyrazu artystycznego, a także podkreślać wkład artystów w zrównoważony rozwój. Staną się one także okazją, aby wydobyć z cienia edukację artystyczną w szkołach, w przekonaniu, że kultura może torować drogę dla edukacji włączającej i do realizacji celu wyrównywania szans edukacyjnych.
Podczas Światowego Dnia Sztuki UNESCO zachęca wszystkich do uczestnictwa w różnych działaniach, takich jak debaty, konferencje, warsztaty, wydarzenia kulturalne oraz prezentacje i wystawy.
W obliczu światowego kryzysu, przed jakim stoimy, temat ten nabiera szczególnego znaczenia. Wobec miliardowych strat, które przyniósł światowej gospodarce COVID-19 i grożącej nam globalnej recesji, ludzie masowo zwracają się w stronę kultury, widząc w niej źródło pocieszenia i więzi z innymi. Jednak skutki epidemii nie ominęły sektora kultury. Zamknięcie 80 procent miejsc światowego dziedzictwa dla zwiedzających, a także tysięcy instytucji kulturalnych: muzeów, kin, teatrów, stanowi realne zagrożenie dla przetrwania nie tylko twórców kultury, ale w wielu przypadkach całych lokalnych społeczności. Dziś szczególnie potrzebny jest wspólny wysiłek dla okazania wsparcia artystom i podtrzymania w praktyce realizacji hasła kultury dla wszystkich.
W Światowym Dniu Sztuki UNESCO inicjuje nowy światowy ruch pod nazwą ResiliArt. Ma on na celu zbadanie i przedstawienie aktualnego stanu przemysłów kultury w dobie kryzysu, za pomocą szeroko zakrojonej dyskusji z udziałem praktyków i ekspertów z tej dziedziny, a także głosów artystów, zarówno tych uznanych, jak i rozpoczynających dopiero karierę, wypowiadających się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Hasło przewodnie ruchu ResiliArt to:
Kultura jest ludziom potrzebna. Czyni ich odpornymi i daje nadzieję. Uświadamia, że nie jesteśmy sami.
Dwugodzinna debata inauguracyjna, którą śledzić można w Internecie, rozpocznie się 15 kwietnia 2020 roku o godzinie 14.00. Zostanie zorganizowana przez UNESCO, we współpracy z Międzynarodową Konfederacją Związków Autorów i Kompozytorów (CISAC). Otworzy ją Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey AZOULAY, która zainauguruje dyskusję ResiliArt. W spotkaniu wezmą udział: Ernesto Ottone Ramirez (Zastępca Dyrektor Generalnej UNESCO ds. Kultury), Jean Michel Jarre (kompozytor, przewodniczący CISAC i ambasador dobrej woli UNESCO), Yasmina Khadra, właśc. Mohammed Moulessehoul (francuski pisarz algierskiego pochodzenia); Deeyah Khan (norweska kompozytorka, reżyserka dokumentalistka i ambasadorka dobrej woli UNESCO), Angélique Kidjo (piosenkarka i kompozytorka, ambasadorka dobrej woli UNICEF), Nina Obuljen-Koržinek (skrzypaczka, minister kultury Chorwacji) oraz Luis Puenzo (reżyser, scenarzysta, producent i przewodniczący INCAA - Narodowego Instytutu Kinematografii Argentyny).
UNESCO zachęca profesjonalistów z dziedziny kultury do aktywnego uczestnictwa w dyskusji i propagowania ruchu ResiliArt w ich krajach, Celem nadrzędnym jest zapoczątkowanie wymiany myśli, doświadczeń oraz działań wspierających artystów, które będą kontynuowane jeszcze długo po pokonaniu pandemii.
Konwencja w sprawie ochrony i promowania form różnorodności kulturowej
Zalecenie w sprawie statusu artysty (tekst Zalecenia w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim) (1980)