Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Partnerzy
  • Instrumentarium prawne
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
  • Deklaracja dostępności
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

16 maja: Międzynarodowy Dzień Światła

Niezwykle rzadkie całkowite zaćmienie Księżyca będzie prawdopodobnie jednym z bardziej spektakularnych zjawisk do zaobserwowania w tegorocznym Dniu Światła, przypadającym 16 maja. Zjawisko, które w Polsce będzie można obserwować jedynie w niektórych regionach kraju i tylko częściowo, przypadnie na wczesne godziny poranne naszego czasu: około 3.30, podczas pełni Księżyca, znajdzie się on w półcieniu Ziemi, godzinę później rozpocznie się jego częściowe zaćmienie, zaś między 5.29 a 6.53 tarcza Księżyca zostanie całkowicie zasłonięta przez Ziemię.

W Międzynarodowym Dniu Światła zjawisko to, trwające zaledwie kilka godzin, ma jednak znaczenie symboliczne, uświadamiając znaczącą różnicę, jaką światło czyni w naszym życiu. „Żyjemy w czasach, kiedy cała nasza relacja z żywym światem wymaga ponownego przemyślenia.” – napisała w przesłaniu z okazji Dnia Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO. – „Jednak, niezależnie od tego, czy jesteśmy ludźmi, zwierzętami, roślinami czy bakteriami, wszyscy tak samo uzależnieni jesteśmy od jednego czynnika, którym jest światło. Międzynarodowy Dzień Światła służy podkreśleniu fizycznych, społecznych i artystycznych zastosowań światła i ma na celu promowanie lepszego zrozumienia jego natury i oddziaływania. Bez światła nasza planeta byłaby miejscem zimnym i jałowym. Miejscom, gdzie jest światło, często towarzyszy obfitość życia. Jednak światło ma dla ludzkości znacznie szersze znaczenie. Światło idzie w parze z wiedzą; jest soczewką, przez którą można zobaczyć i zrozumieć świat.”

Światło odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Na najbardziej podstawowym poziomie, biorąc pod uwagę procesy fotosyntezy, można powiedzieć, że światło jest źródłem życia. Badania jego możliwości doprowadziły do odkrycia alternatywnych źródeł energii, do postępu w dziedzinie diagnostyki i zabiegów medycznych ratujących życie, do wynalezienia superszybkiego Internetu, opartego o technologię światłowodową oraz do wielu innych odkryć, które zrewolucjonizowały życie społeczne i zasadniczo ukształtowały nasze rozumienie wszechświata. Technologie te rozwijały się przez wieki intensywnych badań nad właściwościami światła, począwszy od opublikowanej w 1015 roku przełomowej pracy Ibn Al-Haythama zatytułowanej „Kitab al-Manazir” (Optyka), aż po pracę Alberta Einsteina z początku XX wieku, która całkowicie zmieniła sposób naszego myślenia o czasie i przestrzeni.

Różnorodność dziedzin, w jakich światło odgrywa znaczącą rolę, pozwala na szerokie społeczne zaangażowanie w działania podejmowane z okazji Dnia, mające także na celu ukazanie roli nauki, technologii, sztuki i kultury w realizacji celów UNESCO – powszechnego dostępu do edukacji, równości płci i budowania trwałego pokoju na świecie. Międzynarodowy Dzień Światła może stać się instrumentem budowania pomostów pomiędzy różnymi dziedzinami nauki, edukacji i sztuki, odpowiadając na potrzebę interdyscyplinarności w nauce oraz pogłębionego dialogu pomiędzy społeczeństwem, naukowcami, decydentami, biznesem i organizacjami pozarządowymi.

Organizowane co roku obchody Dnia służą także podkreśleniu roli nauki i technologii w osiąganiu wszystkich Celów Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030, przede wszystkim zaś tych dotyczących podnoszenia jakości życia, opieki zdrowotnej i warunków sanitarnych, zapewnienia dostępu do zrównoważonych, nowoczesnych źródeł energii oraz bezpiecznych warunków życia, dzięki budowaniu stabilnych, zrównoważonych miast i osiedli ludzkich.

W tym roku Dzień obchodzony będzie po raz piąty od czasu proklamowania go na 39. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2017 roku. Na datę obchodów wybrano 16 maja, dla upamiętnienia pierwszego zakończonego sukcesem, użycia lasera rubinowego, skonstruowanego w 1960 roku przez amerykańskiego fizyka i inżyniera, Teodora Maimana. Laser stał się przykładem naukowego odkrycia z wykorzystaniem światła, które doprowadziło do rewolucyjnych zmian w wielu dziedzinach wiedzy, mających bezpośredni wpływ na życie pojedynczych ludzi i całych społeczeństw.

Począwszy od pierwszych obchodów w 2018 roku, Dzień cieszy się ogromną popularnością społeczności międzynarodowej, a wydarzenia organizowane co roku nie ograniczają się bynajmniej do środowisk naukowych, lecz angażują ogromne rzesze ludzi o tak szerokich zainteresowaniach jak różnorodne jest zastosowanie i obecność światła w naszym życiu. Szacuje się, że ponad 2 miliony osób wzięło w sumie udział w 1900 wydarzeniach zorganizowanych na przestrzeni ostatnich czterech lat z okazji Międzynarodowego Dnia Światła, obchodzonego w 100 krajach, jak również poza naszym globem – na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zainaugurowana w ub. roku z okazji Dnia kampania Zaufaj Nauce, zyskała poparcie 4500 osób we wszystkich regionach świata.

W bieżącym roku także zaplanowanych zostało wiele wydarzeń, w których w większości uczestniczyć będzie można online, a wszystkie dostępne są już dziś na specjalnie w tym celu utworzonej stronie internetowej, za pośrednictwem której można także zarejestrować własne wydarzenie. Dla osób, które będą to robiły po raz pierwszy, na stronie zamieszczono Krótki przewodnik w języku angielskim.

Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Dnia

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona Międzynarodowego Dnia Światła

Twitter: @IDLofficial

Instagram: @DayOfLight2022

Facebook: @InternationalDayOfLight

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Edukacja medialna jako wyzwanie
Międzynarodowa Dekada Języków Rdzennych 2022-2032
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ

POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2022-2023

UNESCO dla realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

UNESCO moving forward the 2030 Agenda for Sustainable Development

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS