Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Instrumentarium prawne
  • Partnerzy
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju

Obchodzony co roku 21 maja Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju służy nie tylko przypomnieniu bogactwa światowej kultury, ale także podkreśleniu znaczącej roli dialogu międzykulturowego dla budowania pokojowych relacji między ludźmi i zrównoważonego rozwoju świata.

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju proklamowany został rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 20 lutego 2003 roku, w następstwie przyjęcia przez U|NESCO Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej 2 listopada 2001 roku. Obchody Dnia mają służyć mobilizacji rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego do działań na rzecz promocji kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, przemysłów artystycznych, dóbr i usług związanych z kulturą. Dzień stanowi także okazję do podkreślenia potrzeby przeciwstawiania się nierównościom w traktowaniu kultur i konieczności szczególnej ochrony najbardziej podatnej na zniszczenie kultury krajów rozwijających się, w których zasadnicze znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów strukturalnych ochrony lokalnych kultur, w tym ich szczególnie istotnego elementu – języka.

Proklamując Dzień Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych kierowało się nie tylko zasadą poszanowania i ochrony praw człowieka, ale także wyjątkowym znaczeniem kultury jako czynnika prorozwojowego, sprzyjającego inkluzywności i dokonywaniu pozytywnych zmian społecznych.

Rola ta podkreślona została silnie w przyjętej przez ONZ w 2015 roku Agendzie dla Zrównoważonego Rozwoju 2030 oraz Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ A/C.2/70/L.59 w sprawie kultury i rozwoju.

Dziś, w czasach kryzysu, spowodowanego epidemią COVID-19, kultura pełni szczególną rolę, jako źródło pocieszenia, nadziei i solidarności międzyludzkiej, a co za tym idzie - spoiwo społeczeństw.

22 maja 2020 r., w godzinach 16.00-17.00, UNESCO oraz Wysoki Urząd Komisarza do spraw Praw Człowieka (OHCHR), organizują wspólnie z okazji Dnia specjalne webinarium, zatytułowane “Art-Lab for Human Rights and Dialogue”.

Wydarzenie to będzie kolejnym z cyklu webinariów UNESCO „Inclusion in the time of COVID-19”, którego celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy na temat sposobów radzenia sobie z kryzysem COVID-19 na poziomie globalnym i lokalnym. Nacisk zostanie położony na społeczny wymiar działań włączających oraz na inicjatywy podejmowane w celu zwalczania rosnących przypadków rasizmu i dyskryminacji.

Pięcioro „artywistów” (artystów i aktywistów) podzieli się z uczestnikami webinarium doświadczeniami, w jaki sposób wypracowali, w świetle Covid-19, nowe strategie dotarcia do najsłabszych i najbardziej potrzebujących, którzy są również najczęściej niedostrzegani lub wręcz "społecznie niewidzialni'. Wyjaśnią także, jak pandemia przyczynia się do ujawnienia nieznanych dotąd realiów życia społecznego, których po Covid-19 nie będzie już można ignorować.

Webinarium ma rzucić światło na ważną rolę sztuki i kultury jako narzędzi dialogu i rozwoju w sytuacji narastania problemów gospodarczych, społecznych i kulturowych wywołanych przez pandemię. Inicjatywa wpisuje się w zainicjowaną wcześniej przez UNESCO światową debatę na temat roli kultury i sztuki w dobie COVID-19, w ramach której w kwietniu br. rozpoczęta została światowa kampania #ResiliArt i zainicjowana także akcja kursów online #ArtConnects dla dzieci i młodzieży specjalnych potrzeb.

Webinarium Art-Lab organizowane jest w ramach seminariów internetowych UNESCO poświęconych społecznemu wymiarowi inicjatywy ONZ pod hasłem „Nie pominąć nikogo”. Skierowane jest do wszystkich zainteresowanych tematyką szeroko rozumianej różnorodności kulturowej, w szczególności do organizacji międzynarodowych i regionalnych, nauczycieli akademickich, studentów, organizacji pozarządowych i decydentów.

Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Dnia

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona Dnia w portalu ONZ

Platforma w portalu UNESCO poświęcona dialogowi międzykulturowemu

Kultura dla zrównoważonego rozwoju – strona w portalu UNESCO

Międzynarodowa Dekada Zbliżenia Kultur (2013-2022)

Powszechna Deklaracja o Różnorodności Kulturowej (2001)

Konwencja UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego (2005)

Konwencja w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego (2003)

Deklaracja Florencka Ministrów Kultury G7: Kultura jako instrument dialogu (2017)

Rezolucja Narodów Zjednoczonych „Kultura i zrównoważony rozwój”

Raport UNESCO nt. roli kultury w zrównoważonym rozwoju miast (2016)

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Media Education as a Challenge
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ
POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2020-2021

UNESCO a Zrównoważony Rozwój

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS