W bieżącym roku tematem Międzynarodowego Dnia Powszechnego Dostępu do Informacji (International Day of Universal Access to Information - IDUAI), obchodzonego 28 września, jest „Prawo do wiedzy – dostęp do informacji dla lepszej odbudowy życia” (The Right to Know – Building Back Better with Access to Information). Hasło ma na celu podkreślenie znaczenia powszechnego dostępu do regulacji prawnych dotyczących informacji i ich wdrażania na całym świecie jako podstawy budowania silnych instytucji na rzecz zrównoważonego rozwoju, a także dla wsparcia idei informacji jako dobra publicznego oraz wzmocnienia współpracy międzynarodowej w dziedzinie realizacji prawa do informacji jako jednego z praw człowieka.
Rozwijane przez UNESCO od kilku dekad programy międzyrządowe: Międzynarodowy Program Rozwoju Komunikacji oraz Program Informacja dla Wszystkich pełnią rolę otwartej dla wszystkich zainteresowanych platformy międzynarodowej dyskusji na temat polityki i wytycznych w zakresie dostępu do informacji. Oba programy stanowią także naturalne środowisko upowszechniania dostępu do informacji (ATI) poprzez rozwój projektów służących wzmocnieniu idei otwartej nauki, wielojęzyczności, technologii informacyjno-komunikacyjnych dla osób z niepełnosprawnością lub marginalizowanych oraz kształcenia umiejętności korzystania z mediów i informacji.
Co roku obchody Dnia stają się okazją do podsumowania dokonań i sformułowania planów działań w ramach przyjętych założeń strategii rozwoju kompetencji medialnych i informacyjnych, koniecznych do funkcjonowania w warunkach XXI weku.
Tegoroczne hasło Dnia, mówiące o „lepszej odbudowie życia”, odnosi się bezpośrednio do skutków pandemii COVID-19, wskazując jako główny cel obchodów poszukiwanie zrównoważonych rozwiązań, służących osiągnięciu Celu 16., a w szczególności zadania 10., mówiącego o „zapewnieniu publicznego dostępu do informacji i ochronie podstawowych wolności, zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju oraz z umowami międzynarodowymi.”
Tematy szczegółowe, na których koncentrować się będzie Międzynarodowy Dzień Powszechnego Dostępu do Informacji w 2021 roku, to:
Tegoroczne obchody Dnia zapoczątkują szerokie konsultacje w sprawie treści Deklaracji na temat powszechnego dostępu do informacji jako istotnego czynnika zrównoważonego rozwoju, która ma zostać przyjęta podczas obchodów Dnia w roku 2022.
Będą także miały na Celu:
28 i 29 września br. odbędzie się sześć paneli dyskusyjnych online, których szczegółowe opisy znajdują się na stronie Dnia. Wezmą w nich udział m.in. przedstawiciele Sekretariatu Konwencji z Århus, Rady Europy, Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich, Partnerstwa na Rzecz Otwartego Rządu (OGP), Transparency International, Banku Światowego oraz interesariusze z praktycznie wszystkich regionów świata.
Obchody na świecie, planowane w tym roku w 15 rożnych krajach, na wszystkich kontynentach, śledzić można za pomocą Facebooka.
Przyjęty na 74. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w październiku 2019 roku Dzień został wcześniej proklamowany rezolucją nr 57 Konferencji Generalnej UNESCO w 2015 r.
Obchody Dnia poprzedzi, Globalny Tydzień Umiejętności Cyfrowych i Medialnych - Global Media and Information Literacy Week (24-31 października), organizowany już po raz dziesiąty, w tym roku przez UNESCO i Republikę Południowej Afryki, pod hasłem „Umiejętność korzystania z mediów i informacji dla dobra publicznego” (Media and Information Literacy for the Public Good).
The Right to Information in Times of Crisis (broszura UNESCO)