references
O P O Ł Ą C Z E N I U O C H R O N Y Z A B Y T K Ó W Z O C H R O N Ą P R Z Y R O D Y. . .
285
kierunku i jego ramy programowe, jako oficjalnie zatwierdzone zostały opublikowane na stronie internetowej MNiSW. Ochrona Dóbr Kultury i Środowiska znalazła się w oficjalnym wykazie kierunków MNiSW, spełniających wszystkie wymogi prawne15. Międzynarodowa nazwa kierunku została określona jako Cultural property and environmental protection. Kolejnym etapem rozwoju kierunku Ochrona Dóbr Kultury i Środowiska jest rozbudowa systemu kształcenia opartego o studia inżynierskie.
Rys. 4. Dziedziny uwzględnione w ramach kierunku Ochrona Dóbr Kultury i Środowiska. Oprac. J. Lewicki, 2013.
O sukcesie nowego kierunku Ochrona Dóbr Kultury i Środowiska świadczy duża liczba kandydatów. Od samego początku, czyli od 2011 roku była ona najwyższa na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, gdzie umiejscowiono kierunek. Na różnych etapach rekrutacji w ciągu trzech lat liczba kandydatów na omawiane studia wahała się od 2,5 do 8 osób na miejsce i była bardzo wysoka. Duża liczba chętnych do studiowania Ochrony Dóbr Kultury i Środowiska umożliwiła selekcję lepiej przygotowanych kandydatów, co miało duże znaczenie w dalszym procesie kształcenia. Bardzo atrakcyjny okazał się profil biologiczny kształcenia, gdyż pozwolił przyciągnąć dużą
Jest to wykaz kierunków zgodnych z metodologią GUS (Grupa: nauki humanistyczne i sztuka), jak i Lista kierunków ISCED`97.
15