W marcu br. podczas 219 sesji Rada Wykonawcza UNESCO zatwierdziła włączenie 18 nowych obiektów do Sieci Światowych Geoparków UNESCO. Tym samym łączna liczba geoparków na liście wzrosła do 213 w 48 krajach.
Wraz z Krainą Wygasłych Wulkanów status światowego geoparku otrzymało również 17 innych obszarów znajdujących się w Brazylii, Chinach, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, na Węgrzech, w Portugalii oraz w Hiszpanii.
To trzeci geopark w Polsce, któremu nadano ten status. W 2015 r. do Sieci Światowych Geoparków UNESCO włączony został transgraniczny polsko-niemiecki Geopark Łuk Mużakowa. Jest to jeden z 5 światowych geoparków transgranicznych.
W 2021 r. status Światowego Geoparku UNESCO uzyskał Geopark Świętokrzyski.
Światowe geoparki UNESCO są obszarami o międzynarodowym znaczeniu pod względem dziedzictwa geologicznego. Istotną rolę dopełniającą dla wyjątkowego dziedzictwa geologicznego pełni miejscowe dziedzictwo przyrodnicze, a także materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe danego obszaru. Zgodnie z holistyczną koncepcją światowych geoparków UNESCO, zakładającą połączenie idei ochrony, edukacji i zrównoważonego rozwoju, w funkcjonowaniu tych obiektów duże znaczenie ma rozwój badań naukowych oraz prowadzenie działań, przyczyniających się do szerzenia i pogłębiania wiedzy z zakresu m.in. łagodzenia skutków zmian klimatycznych i zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych. Geoparki UNESCO przyczyniają się do lokalnego rozwoju, prowadzącego do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej, wzmacniania więzi społeczności z ich regionem oraz prowadzenia odpowiedzialnej turystyki.
Strona Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów
Pełna lista Światowych Geoparków UNESCO