Tegoroczne obchody Dnia poświęcone będą wsparciu, jakie trzeba zapewnić nauczycielom, by mogli kontynuować mozolny proces odbudowy systemu edukacji po trwającym już ponad półtora roku kryzysie wywołanym pandemią COVID-19. Tematem Dnia są więc „Nauczyciele w centrum odbudowy edukacji” (Teachers at the heart of education recovery).
Zaplanowane na pięć dni (4-8 października 2021 r.) wydarzenia będą koncentrować się na skutkach pandemii widocznych w tym zawodzie, ale także na... czytaj więcej»
Wzbierająca od pewnego czasu na całym świecie fala mowy nienawiści jest powodem do coraz większego niepokoju, staje się bowiem narzędziem nietolerancji, podżegania do przemocy i aktów emocjonalnej i fizycznej krzywdy, w ostatecznym efekcie prowadząc do niszczenia spójności społecznej, narastania ksenofobii, rasizmu i wszelkich form nietolerancji oraz dyskryminacji.
Historia pokazała, że u podstaw ludobójstwa i innych aktów zbiorowego okrucieństwa zawsze leżą słowa i dlatego przeciwstawianie się mowie nienawiści dziś, by zapobiec aktom przemocy w... czytaj więcej»
Pod hasłem „Ucz się dla Planety. Działaj dla zrównoważonego rozwoju”, w dniach 17-19 maja 2021 roku obradować będzie Światowa Konferencja UNESCO na temat Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, planowana pierwotnie w lipcu ub. roku w Berlinie, jako wydarzenie stacjonarne, obecnie zaś online. Organizowana jest przez UNESCO, we współpracy i przy wsparciu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań oraz w partnerstwie z Niemieckim Komitetem do... czytaj więcej»
UNESCO zaprasza na seminarium online, 10 lutego br., w godzinach 10.00-11.00, poświęcone roli edukacji dla zrównoważonego rozwoju w powstrzymywaniu zmian klimatycznych („Education for sustainable development and the climate emergency: Bending the curve for climate change” / Edukacja dla zrównoważonego rozwoju a zmiany klimatyczne: jak zmienić bieg wydarzeń). W seminarium można wziąć udział po uprzedniej rejestracji na stronie UNESCO.
Od... czytaj więcej»
W dniach 8–12 grudnia br. UNESCO organizuje Szczyt Wysokiego Szczebla poświęcony alfabetyzacji przyszłości, rozumianej jako umiejętność przewidywania i projektowania przyszłości, a więc rozwiązywania problemów, przed jakimi stanęliśmy i stawiania czoła wyzwaniom, które jeszcze czekają ludzkość w wyniku kryzysu roku 2020 i klęski naszych wcześniejszych wyobrażeń na temat tego, jak przyszłość może wyglądać. Szczyt ma pomóc wypracować praktyczne rozwiązania, pozwalające sprostać dzisiejszym wyzwaniom poprzez rozwój umiejętności antycypacji przyszłych... czytaj więcej»