Wzbierająca od pewnego czasu na całym świecie fala mowy nienawiści jest powodem do coraz większego niepokoju, staje się bowiem narzędziem nietolerancji, podżegania do przemocy i aktów emocjonalnej i fizycznej krzywdy, w ostatecznym efekcie prowadząc do niszczenia spójności społecznej, narastania ksenofobii, rasizmu i wszelkich form nietolerancji oraz dyskryminacji.
Historia pokazała, że u podstaw ludobójstwa i innych aktów zbiorowego okrucieństwa zawsze leżą słowa i dlatego przeciwstawianie się mowie nienawiści dziś, by zapobiec aktom przemocy w... czytaj więcej»
Temat tegorocznych obchodów Dnia „Jesteśmy częścią rozwiązania” wpisuje się bezpośrednio w międzysektorową strategię UNESCO na rzecz różnorodności biologicznej, która opiera się na trzech głównych założeniach: przywrócenia właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą; ochrony integralności istniejących ekosystemów i odbudowy tych, które zostały zniszczone oraz wzmocnienia zaangażowania ludzi młodych w ochronę bioróżnorodności. czytaj więcej»
Pod hasłem „Ucz się dla Planety. Działaj dla zrównoważonego rozwoju”, w dniach 17-19 maja 2021 roku obradować będzie Światowa Konferencja UNESCO na temat Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju, planowana pierwotnie w lipcu ub. roku w Berlinie, jako wydarzenie stacjonarne, obecnie zaś online. Organizowana jest przez UNESCO, we współpracy i przy wsparciu niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań oraz w partnerstwie z Niemieckim Komitetem do... czytaj więcej»
UNESCO zaprasza na seminarium online, 10 lutego br., w godzinach 10.00-11.00, poświęcone roli edukacji dla zrównoważonego rozwoju w powstrzymywaniu zmian klimatycznych („Education for sustainable development and the climate emergency: Bending the curve for climate change” / Edukacja dla zrównoważonego rozwoju a zmiany klimatyczne: jak zmienić bieg wydarzeń). W seminarium można wziąć udział po uprzedniej rejestracji na stronie UNESCO.
Od... czytaj więcej»
W dniach 8–12 grudnia br. UNESCO organizuje Szczyt Wysokiego Szczebla poświęcony alfabetyzacji przyszłości, rozumianej jako umiejętność przewidywania i projektowania przyszłości, a więc rozwiązywania problemów, przed jakimi stanęliśmy i stawiania czoła wyzwaniom, które jeszcze czekają ludzkość w wyniku kryzysu roku 2020 i klęski naszych wcześniejszych wyobrażeń na temat tego, jak przyszłość może wyglądać. Szczyt ma pomóc wypracować praktyczne rozwiązania, pozwalające sprostać dzisiejszym wyzwaniom poprzez rozwój umiejętności antycypacji przyszłych... czytaj więcej»