10 czerwca 2021 roku w Warszawie, w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów wpisu obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego w ramach IV edycji Polskiej Listy Krajowej Programu Pamięć Świata. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.
Przewodniczący Polskiego Komitetu Programu Pamięć Świata i Sekretarz Generalna Polskiego Komitetu do spraw UNESCO wręczyli certyfikaty przedstawicielom... czytaj więcej»
40. sesja Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku zdecydowała o podjęciu prac nad aktem prawa międzynarodowego, dotyczącego etycznych aspektów rozwoju i zastosowań sztucznej inteligencji, mającego formę zalecenia (rekomendacji) UNESCO. Wstępny projekt dokumentu opracowało grono 24 ekspertów z różnych regionów świata, w tym z Polski. Zebrane opinie i sugestie miedzy innymi ekspertów ze 155 krajów, agend Narodów Zjednoczonych, środowisk naukowych, mediów, organizacji pozarządowych i przedstawicieli sektora prywatnego ... czytaj więcej»
Pandemia COVID-19 oznacza globalny kryzys i wyzwanie bez precedensu, również w odniesieniu do obszarów kompetencji UNESCO: edukacji, nauki, kultury oraz komunikacji społecznej i informacji.
Wobec zamknięcia szkół i uczelni w ponad 160 krajach na całym świecie, szczególnie pilną potrzebą z punktu widzenia mandatu UNESCO jest zapewnienie w warunkach pandemii równego dostępu do edukacji. W tym celu UNESCO zarówno prowadzi monitoring i konsultacje na różnych szczeblach, jak i np. ułatwia dostęp do oprogramowania i materiałów potrzebnych do nauczania na odległość. Na specjalnie utworzonej... czytaj więcej»
Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej wraz z Polskim Komitetem ds. UNESCO ogłaszają konkurs na najlepszą pracę magisterską dotyczącą edukacji medialnej różnych grup wiekowych i społecznych, w tym ich kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych związanych z użytkowaniem mediów. Do konkursu mogą przystąpić absolwenci studiów magisterskich różnych kierunków studiów.
Nagrodą główną w konkursie jest wydanie nagrodzonej pracy w formie e-booka w wydawnictwie wybranym przez organizatora konkursu.
Zgłoszone prace będą oceniane przez członków Kapituły Konkursowej... czytaj więcej»
Na zaproszenie organizatorów 5. Kongresu Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej (Warszawa, 19-21 września 2019) dr Xianhong Hu z Sektora Komunikacji i Informacji UNESCO wygłosiła wykład otwarty, prezentujący Wskaźniki uniwersalności Internetu (UNESCO’ s Internet Universality Indicators. A framework for Assessing Internet Development), opublikowane w 2018 roku i zatwierdzone do dobrowolnego użytku w państwach członkowskich UNESCO przez Międzynarodowy Program Rozwoju Komunikacji (IPDC).
303 wskaźniki... czytaj więcej»