W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz Miasta Bydgoszczy i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, reprezentanci polskich miast zrzeszonych w Sieci, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Polskiego Komitetu ds. UNESCO, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu miejskiego, dyrektorzy bydgoskich instytucji kultury, a także środowisk naukowych i kulturalnych Bydgoszczy. Sekretarz Programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w Paryżu, pani Denise Bax, przesłała uczestnikom spotkania gratulacje i słowa powitania.
Podczas konferencji omówione zostały aktualne zagadnienia dotyczące funkcjonowania Sieci Miast Kreatywnych UNESCO ze szczególnym uwzględnieniem budowania synergii oraz współpracy między programami i sieciami UNESCO. Zaprezentowane zostały kluczowe dokumenty UNESCO dotyczące polityk kulturalnych - Deklaracja końcowa Światowej Konferencji UNESCO na temat polityk kulturalnych i zrównoważonego rozwoju – MONDIACULT 2022 oraz dokument „UNESCO Framework on Culture and Arts Education” przyjęty na Światowej Konferencji na temat edukacji kulturalnej i artystycznej w Abu Zabi w 2024 r. Przedstawiony został również instrument prawa międzynarodowego przyjęty w 2021 r Zalecenie UNESCO w sprawie etyki sztucznej inteligencji.
Uczestnicy konferencji zapoznali się z działalnością polskich miast należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – Krakowa, Katowic, Łodzi, Wrocławia, Gdyni i Bydgoszczy. Koordynatorzy miejskich programów podzielili się swoimi doświadczeniami oraz dobrymi praktykami w dziedzinach literatury, muzyki i filmu.
Podbydgoskie Ostromecko zostało wybrane na miejsce konferencji nieprzypadkowo. W listopadzie 2023 r. Bydgoszcz dołączyła do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki jako szóste polskie miasto uczestniczące w programie.
Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r., aby wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju. Celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia kultury i jej prorozwojowego potencjału w różnych dziedzinach życia społecznego, w tym również w gospodarce, sprzyjanie powstawaniu innowacyjnych centrów kreatywności, dóbr oraz usług kulturalnych, a także zwiększanie dostępu i uczestnictwa w kulturze, zwłaszcza dla grup zmarginalizowanych.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO obejmuje 7 dziedzin kreatywności: literatura, muzyka, film, rzemiosło artystyczne i sztuka ludowa, wzornictwo, gastronomia oraz sztuka mediów. Obecnie zrzesza 350 miast reprezentujących różne pola aktywności kulturalnej. Do Sieci należy 6 polskich miast: w roku 2013 tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie literatury uzyskał Kraków, w 2015 Katowice – w dziedzinie muzyki, w 2017 Łódź – w dziedzinie filmu, w 2019 Wrocław – w dziedzinie literatury, w 2021 r. Gdynia – w dziedzinie filmu i w 2023 r. – Bydgoszcz – w dziedzinie muzyki.
Sieć Miast Kreatywnych – UNESCO Creative Cities Network
Fot. Dariusz Gackowski