W dniach 10-25 września 2023 r. w Rijadzie (Arabia Saudyjska) odbywa się 45. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa, międzyrządowego organu, działającego w ramach Konwencji UNESCO w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego.
Tegoroczna sesja została przedłużona, gdyż rozpatrywane są również sprawy, które miały być przedmiotem obrad Komitetu w 2022 roku.
Do głównych zadań Komitetu Światowego Dziedzictwa należy rozpatrzenie stanu zachowania... czytaj więcej»
Organizowane co roku 21 maja obchody Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju, służą nie tylko podkreśleniu bogactwa światowych kultur, ale także zasadniczej roli dialogu międzykulturowego dla osiągnięcia celu trwałego pokoju i zrównoważonego rozwoju.
Biorąc pod uwagę fakt, że trzy czwarte głównych konfliktów na świecie ma podłoże kulturowe, a 89% wszystkich obecnych konfliktów toczy się w krajach o niskim poziomie dialogu międzykulturowego, pokonywanie przepaści między kulturami staje się pilnym i koniecznym zadaniem dla... czytaj więcej»
Międzynarodowy Dzień Jazzu obchodzony jest w tym roku po raz dwunasty. W programie obchodów ogłoszonym wspólnie przez Dyrektor Generalną UNESCO, Audrey Azoulay i Herbie Hancocka, udział wezmą przedstawiciele ponad 190 krajów. Główną atrakcją, jak co roku, będzie, transmitowany online, Koncert Gwiazd (All-Star Global Concert), 30 kwietnia o godzinie 22.00 czasu polskiego. czytaj więcej»
Tegoroczne obchody Dnia – organizowane już po raz 29. – odbywać się będą pod hasłem „Języki rdzenne!”, nawiązującym do trwającej od ubiegłego roku Dekady ONZ, proklamowanej dla promocji różnorodności językowej i wielojęzyczności. Spośród prawie 7000 istniejących wciąż języków – z których wiele zanika – większość jest używana przez ludy tubylcze, reprezentujące znaczącą część różnorodności kulturowej świata.
Światowy Dzień Książki i Praw... czytaj więcej»
Sztuka to skarbnica kreatywności, innowacyjności i różnorodności kulturowej, dostępna dla wszystkich ludzi na całym świecie. Pełni także istotną rolę w dzieleniu się wiedzą, budzeniu ciekawości świata oraz jako źródło inspiracji do podejmowania dialogu. Są to cechy przypisane sztuce od zawsze, które będą jej towarzyszyć dopóki będziemy wspierać i chronić artystów oraz wolność artystyczną, w ten sposób przyczyniając się również do budowania wolnego i pokojowego świata.
czytaj więcej»