Po raz 24. obchodzić będziemy w tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego #MotherLanguageDay, który proklamowany został w 1999 roku, decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz.
Temat tegorocznych obchodów „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji” podkreśla znaczenie różnorodności kulturowej i językowej dla zrównoważonego rozwoju społeczeństw. Społeczeństwa wielojęzyczne i wielokulturowe istnieją dzięki swoim językom, które przechowują i przekazują kolejnym pokoleniom... czytaj więcej»
Ze względu na obecne zagrożenia dziedzictwa kulturowego, Komitet Światowego Dziedzictwa postanowił wpisać w trybie przyspieszonym historyczne centrum Odessy jako miasta portowego na Listę światowego dziedzictwa, jednocześnie wpisując je na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.
Tym samym została potwierdzona wyjątkowa wartość tego miejsca w skali światowej jako świadectwa rozkwitu wielokulturowego miasta portowego w XIX wieku. Wpis na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu otworzył nowe... czytaj więcej»
Po raz dwudziesty obchodzić będziemy w styczniu br. Tydzień Dźwięku, proklamowany w 2004 roku. W tym roku obchody zbiegają się z 70.rocznicą istnienia UNESCO, dlatego hasło ogłoszonego, podobnie jak w ub. roku, konkursu z udziałem sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO pn. „Dźwięk tworzy obraz”, odzwierciedla uniwersalną ideę, której służy działalność Organizacji: „Sustaining peace, Leaving No One behind”. (Utrzymać pokój, nie pozostawiać nikogo w tyle). W ramach konkursu... czytaj więcej»
Tradycje flisackie w sześciu krajach – Polsce, Austrii, Czechach, Hiszpanii, na Łotwie i w Niemczech zostały wpisane na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego było koordynatorem współpracy między krajami i opracowania wspólnego wniosku. Sposób przygotowania kandydatury składanej przez kilka państw został uznany za przykład do naśladowania.
Decyzja o kolejnym wpisie elementu... czytaj więcej»
Światowa Konferencja UNESCO na temat Polityk Kulturalnych i Zrównoważonego Rozwoju – MONDIACULT 2022 obradowała będzie w dniach 28-30 września 2022 r. w Meksyku. Konferencja organizowana jest czterdzieści lat po pierwszej Światowej Konferencji na temat Polityki Kulturalnej MONDIACULT, która odbyła się w Mexico City w 1982 roku i 24 lata po Światowej Konferencji UNESCO na temat Polityki Kulturalnej dla Rozwoju, która miała miejsce w 1998 roku w Sztokholmie. Gospodarzem... czytaj więcej»