W tym roku już po raz siódmy obchodzony będzie na świecie Międzynarodowy Dzień Jazzu, proklamowany na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2011 r. i wpisany do oficjalnego kalendarza Dni obchodzonych przez UNESCO i ONZ. Data uroczystości związana jest z organizowanym tradycyjnie w kwietniu w Stanach Zjednoczonych miesiącem jazzu. Obchody służyć będą zwróceniu uwagi opinii publicznej i społeczności międzynarodowej na znaczenie jazzu jako uniwersalnego języka wolności i kreatywności łączącego ludzi na całym świecie. Miastem-Gospodarzem Dnia Jazzu jest w tym roku Petersburg w Rosji, a uroczystości związane z jazzem odbywać się będą w ponad 190 krajach na świecie. W dniach 29 i 30 kwietnia w Petersburgu będą organizowane koncerty, seminaria, warsztaty mistrzowskie, panele dyskusyjne i inne wydarzenia poświęcone muzyce jazzowej. Obchody staną się okazją do przypomnienia rosyjskich tradycji jazzowych sięgających 1927 r., kiedy to w Petersburgu pojawiły się pierwsze zespoły jazzowe (First Concert Jazz Band). Warto dodać, że Petersburg jest jedynym miastem w Rosji, w którym działa Jazz Philharmonic Hall, założona w 1989 roku.
Głównym wydarzeniem Dnia będzie koncert gwiazd jazzu (All-star global concert), organizowany w historycznym Teatrze Maryjskim w Petersburgu, przy współudziale Herbiego Hancocka, słynnego amerykańskiego pianisty jazzowego i Ambasadora Dobrej Woli UNESCO oraz znanego saksofonisty rosyjskiego Igora Butmana. Wezmą w nim udział gwiazdy muzyki jazzowej: Cyrille Aimée (Francja), Oleg Akkuratov (Rosja), Till Brönner (Niemcy), Oleg Butman (Rosja) Fatoumata Diawara (Wybrzeże Kości Słoniowej), Joey DeFrancesco (USA), Vadim Eilenkrig (Rosja), Kurt Elling (USA), Antonio Faraò (Włochy), James Genus (USA), Robert Glasper (USA), David Goloschyokin (Rosja), Hassan Hakmoun (Maroko), Gilad Hekselman (Izrael), Horacio Hernandez (Kuba), Taku Hirano (Japonia), Anatolij Kroll (Rosja), Gaoyang Li (Chiny), Rudresh Mahanthappa (USA), Manhattan Transfer (USA), Branford Marsalis (USA), James Morrison (Australia), Moskwa Jazz Orchestra (Rosja), Makoto Ozone (Japonia), Danilo Pérez (Panama), Dianne Reeves (USA), Lee Ritenour (USA), Luciana Souza (Brazylia) i Ben Williams (USA) i inni.
Koncert transmitowany będzie przez Internet na portalu JazzDay.com i Facebooku od godziny 19:00 GMT. Partnerami przedsięwzięcia są, podobnie jak w latach poprzednich, Thelonious Monk Institute oraz Toyota.
W tym roku specjalne wydarzenia odbywały się także w Nowym Orleanie w USA, w związku z obchodami 300. lecia utworzenia miasta , uznanego za światową kolebkę jazzu. 22 kwietnia w historycznym Congo Square odbył się koncert specjalny, dodatkowo organizowano muzyczne programy edukacyjne w szkołach oraz warsztaty jazzowe.
W przyszłym roku (2019) Miastem-Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Jazzu będzie Sydney w Australii, a All-star global concert odbywać się będzie w słynnej Sydney Opera House Sydney Opera House, miejscu wpisanym na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W Polsce, jak co roku odbywać się będzie wiele wydarzeń jazzowych. W Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO, w dniach 26–30 kwietnia 2018 organizowany będzie już po raz siódmy festiwal Katowice Jazz Art. 18 kwietnia-7 maja 2018 r. odbędzie się XXIV edycja Międzynarodowego Festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” .
Wiele interesujących wydarzeń muzycznych towarzyszyć będzie Dorocznemu Kongresowi Miast Kreatywnych UNESCO, organizowanemu przez Kraków i Katowice w czerwcu br. (Creative Cities Annual Meeting (Krakowice), m.in.: Festiwal Świata Ogrody Dźwięków / Gardens of sounds, koncert ElectroKilar i inne.
Organizatorzy wydarzeń jazzowych mogą je rejestrować na specjalnie utworzonej stronie internetowej. Obchody można śledzić za pośrednictwem facebooka i twittera, wpisując z przeglądarkę: #IntlJazzDay
Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO, Audrey Azoulay
Strony UNESCO poświęcone obchodom Dnia:
www.jazzday.com
www.unesco.org/jazzday
Partnerzy: Thelonious Monk Institute: