Zakończony w dniu 16 czerwca 2018 r. Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UNESCO Creative Cities Annual Meeting), odbywający się w Krakowie i Katowicach (Krakowice) zgromadził ponad 350 delegatów ze 180 miast, w tym 40 prezydentów i burmistrzów. W kongresie uczestniczyli przedstawiciele UNESCO: Zastępca Dyrektor-Generalnej UNESCO ds. Kultury, Ernesto Ottone Ramirez, Dyrektor Sekcji Kreatywności UNESCO, Jyoti Hosagrahar, Ambasador Dobrej Woli UNESCO ds. miast kreatywnych, Francesca Merloni oraz prezydenci: Krakowa, prof. Jacek... czytaj więcej»
Polska jest jednym z 12 krajów wybranych do Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na 4-letnią kadencję. Wybory odbyły się w czasie Zgromadzenia Ogólnego Państw Stron Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, które obradowało w siedzibie UNESCO w Paryżu w dniach 4–6 czerwca 2018.
Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego pełni kluczową rolę we wdrażaniu Konwencji na szczeblu międzynarodowym i podejmuje... czytaj więcej»
Od 12 do 15 czerwca 2018 roku w Krakowie i Katowicach (Krakowice) odbywać się będzie doroczny XII Kongres Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (Creative Cities Annual Meeting). Reprezentanci 180 miast z 72 krajów wezmą udział w spotkaniu, którego motywem przewodnim będą „kreatywne skrzyżowania” („creative crossroads”), temat odnoszący się do koncepcji budowania połączeń między sektorami kreatywnymi miast. Spotkanie będzie okazją do omówienia priorytetów Sieci, a zwłaszcza realizacji ustanowionej przez ONZ Agendy2030 na... czytaj więcej»
Sekretariat UNESCO w Paryżu ogłosił otwarcie konkursu dla osób zainteresowanych ubieganiem się o krótkoterminowe zatrudnienie w centrali UNESCO lub w biurze terenowym UNESCO w ramach programu dla młodych kadr pn. Young Professionals Programme.
Warunki udziału w konkursie:
16 maja 2018 r. obchodzimy po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Światła, zaproponowany na 200. Sesji Rady Wykonawczej UNESCO przez Ghanę, Meksyk, Nową Zelandię i Federację Rosyjską, a ostatecznie przyjęty na 39. Sesji Konferencji Generalnej w 2017 roku.
Inspiracją do ustanowienia Dnia był sukces Międzynarodowego Roku Światła (2015), kiedy to na całym świecie odbyło się 13168 wydarzeń poświęconych roli światła w nauce, kulturze, sztuce, edukacji, zrównoważonym rozwoju i w wielu pozornie odległych dziedzinach, takich jak... czytaj więcej»