Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Instrumentarium prawne
  • Partnerzy
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

22 marca: Światowy Dzień Wody

Prezentacja najnowszej edycji Światowego raportu ONZ na temat stanu wody na świecie (WWDR), zatytułowanego w tym roku „Valuing Water” (Szacując wartość wody) będzie ważnym elementem obchodów Światowego Dnia Wody, organizowanych w tym roku wirtualnie z siedziby Światowej Organizacji Zdrowia (FAO) w Rzymie. Wydarzenie z udziałem Dyrektor Generalnej UNESCO, Przewodniczącego UN Water (wyspecjalizowanej agendy Narodów Zjednoczonych ds. wody) oraz Dyrektora Generalnego FAO, ze specjalnym przesłaniem Papieża Franciszka, zaplanowane zostało na 22 marca, w godz. 13.00–14`30. W obchodach Dnia można wziąć udział po uprzedniej rejestracji.

World Water Development Report to najważniejszy dokument na temat stanu zasobów wodnych świata, koncentrujący się co roku na innym aspekcie problemów związanych z wodą. Raport, firmowany przez UN Water – wyspecjalizowaną agendę ONZ – publikowany jest dorocznie przez UNESCO. Jego koordynacją zajmuje się Program UNESCO Oceny Zasobów Wodnych (UNESCO World Water Assessment Programme – WWAP). Raport, opierający się na danych dostarczanych przez kraje członkowskie, zbiera aktualną wiedzę na temat stanu i sposobów gospodarowania zasobami świeżej wody, a także na temat dostępu do urządzeń sanitarnych na świecie. Zawiera także przykłady dobrych praktyk oraz sposobów rozwiązywania problemów związanych z wodą w skali lokalnej i regionalnej. Dzięki temu może stanowić źródło wiedzy oraz inspirację dla zrównoważonego gospodarowania zasobami wodnymi – dla wszystkich instytucji podejmujących decyzje w tej dziedzinie.

Woda jest unikalnym i niezastąpionym zasobem o ograniczonej ilości. Jako podstawa życia, rozwoju społeczeństw i gospodarek, niesie ze sobą wiele wartości i korzyści. Jednak, w przeciwieństwie do większości innych cennych zasobów, niezwykle trudno jest określić precyzyjnie jej „wartość”.

Najnowszy Raport zbiera wiedzę na temat aktualnego stanu i wyzwań związanych z oceną wartości wody w różnych dziedzinach i z różnych perspektyw oraz identyfikuje sposoby promowania wyceny jako narzędzia pomagającego osiągnąć zrównoważony rozwój.

Problemy światowych zasobów wody są przedmiotem uwagi jednego z największych programów naukowych UNESCO – Międzynarodowego Programu Hydrologicznego (IHP), którego celem jest m.in. dokonywanie oceny stanu ekosystemów i zbiorników wodnych, a także dystrybucji i wykorzystania zasobów wody pitnej, jak również poprawa zarządzania nimi w rejonach, w których występuje niedobór wody.

W ramach tego Programu, w 2017 roku uruchomiony został System Informacji na temat Wody (Water Information Network System WINS), pełniący funkcję ogólnie dostępnej bazy danych na temat zasobów wodnych świata, pomocnej przy planowaniu różnego rodzaju działań, inwestycji, czy podejmowaniu decyzji dotyczących zarządzania zasobami wody. WINS ma także służyć krajom członkowskim UNESCO jako narzędzie monitorowania stanu realizacji Celu 6. Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030, dotyczącego zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do świeżej wody i odpowiednich warunków sanitarnych.

Światowy Dzień Wody ustanowiony został 22 grudnia 1992 roku, rezolucją A/RES/47/193 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczyną jego proklamowania była rekomendacja Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju, inaczej zwanej Szczytem Ziemi, która odbyła się w czerwcu 1992 roku w Rio de Janeiro i zasłynęła przyjęciem Agendy 21 – wszechstronnego planu działań na wiek XXI dla Narodów Zjednoczonych, rządów i grup społecznych w każdym obszarze, w którym człowiek ma wpływ na środowisko. Jeden z rozdziałów Agendy poświęcony został problemom zasobów świeżej wody na świecie, jako bodaj najważniejszym spośród wszystkich zagadnień związanych ze środowiskiem.

Głównym celem Dnia jest zwrócenie uwagi społeczności międzynarodowej na wpływ gwałtownego wzrostu populacji ludzkiej, industrializacji, zmian klimatycznych, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych na systemy wodne świata. Obchody Dnia mają stanowić inspirację do podejmowania działań służących lepszemu, zrównoważonemu gospodarowaniu zasobami wody. Proklamując Światowy Dzień Wody, Narody Zjednoczone zachęcały kraje członkowskie, by dopasowywały jego obchody do lokalnego kontekstu, podejmując konkretne działania (publikacje, konferencje, seminaria), służące kształtowaniu świadomości społecznej na temat odpowiedniego gospodarowania zasobami świeżej wody na świecie.

W poprzednich latach tematami przewodnimi Międzynarodowego Dnia Wody były: Woda i kultura (2006), Niedobór wody (2007), Woda a stan sanitarny świata (2008), Wody transgraniczne (2009), Jakość wody (2010), Woda dla miast (2011), Znaczenie wody dla produkcji żywności na świecie (2012), Współpraca w dziedzinie wody (2013), Woda i energia (2014), Woda a zrównoważony rozwój (2015), Woda a praca (2016), Ścieki jako nieograniczone źródło wody (2017), Natura dla wody (2018), Nie pominąć nikogo (2019), ”Woda a klimat” (2020).

Oficjalna strona Dnia Wody

Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Dnia

Światowy Program NZ Oceny Zasobów Wodnych (WWAP)

Agenda na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030: Cel 6

Międzynarodowy Program Hydrologiczny (IHP)

Katedry UNESCO zajmujące się problemami wody na świecie

Międzynarodowa Dekada NZ "Woda dla życia" (2005-2015)

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Edukacja medialna jako wyzwanie
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ
POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2020-2021

UNESCO a Zrównoważony Rozwój

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS