Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Partnerzy
  • Instrumentarium prawne
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
  • Deklaracja dostępności
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

8 marca: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Tegoroczne obchody Dnia pod hasłem „DigitALL: innowacje i technologia na rzecz równości płci („DigitALL: Innovation and technology for gender equality”), służyć mają uhonorowaniu kobiet i dziewcząt, będących orędowniczkami postępu technologii transformacyjnej i edukacji cyfrowej.

W 2023 r. szczególny nacisk położony będzie na badanie wpływu, jaki nierówności ze względu na płeć w dostępie do technologii cyfrowych wywierają na pogłębianie się różnic w rozwoju ekonomicznym i społecznym. Obchody Dnia mają również zwrócić uwagę na konieczność ochrony praw kobiet i dziewcząt w przestrzeni cyfrowej oraz na akty przemocy wobec kobiet, do których dochodzi z wykorzystaniem Internetu i za pośrednictwem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak wynika ze zleconych w 2022 r. przez UN Women badań, przeprowadzonych w 51 krajach i z opracowanego na ich podstawie raportu  Gender Snapshot Report, przemocy takiej doświadczyło osobiście 38 procent mieszkających tam kobiet.

W sytuacji, gdy nasze życie w coraz większym stopniu zależne jest od technologii cyfrowych, bez udziału których praktycznie nie możemy już funkcjonować, kobiety w znacząco mniejszym stopniu korzystają z IT niż mężczyźni. Chociaż stanowią niemal połowę populacji świata, 37 procent kobiet w ogóle nie ma dostępu do Internetu. Wśród użytkowników sieci, kobiet jest o 259 milionów mniej niż mężczyzn.

Mając ograniczony dostęp do Internetu i nie czując się w nim bezpieczne, kobiety pozbawione są szansy rozwijania umiejętności cyfrowych, a tym samym możliwości rozwoju zawodowego w dziedzinach powiązanych z nauką, technologią, inżynierią i matematyką (STEM). Dla przykładu, jedynie 22 procent kobiet zajmuje posady w obszarze sztucznej inteligencji. Tymczasem z Raportu Światowego Forum Gospodarczego (WEF Report, 2018) wynika, że w 2050 roku 75 procent miejsc pracy będzie bezpośrednio powiązanych z którąś z dziedzin STEM,

Umożliwienie kobietom pełnego dostępu do technologii cyfrowych bez wątpienia skutkowałoby większą kreatywnością i większym potencjałem innowacyjnych rozwiązań, nie tylko w dziedzinach służących realizacji praw kobiet. Brak integracji, z kolei, wiąże się z ogromnymi kosztami. Jak wynika z cytowanego wyżej Raportu UN Women's Gender Snapshot 2022, wykluczenie kobiet ze świata cyfrowego zmniejszyło w ostatniej dekadzie o ok 1 miliard dolarów wysokość produktu krajowego brutto krajów o niskich i średnich dochodach, a szacuje się, że w przypadku braku podjęcia konkretnych działań dla zmiany tej sytuacji, do roku 2025 strata ta wzrośnie do 1,5 miliarda.

Postępy w technologii cyfrowej oferują ogromne możliwości sprostania wyzwaniom rozwojowym i humanitarnym oraz osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, wyznaczonych w Agendie 2030. Niestety, możliwości rewolucji cyfrowej niosą ze sobą również ryzyko utrwalenia istniejących wzorców nierówności płci, które stają się coraz bardziej widoczne w kontekście umiejętności cyfrowych i dostępu do technologii. Potrzeba integracyjnej i transformacyjnej technologii oraz edukacji cyfrowej ma zatem kluczowe znaczenie w budowaniu zrównoważonej przyszłości.

Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostaną uświetnione 8 marca 2023 r. (10:00–11:30) debatą wysokiego szczebla w siedzibie ONZ, z udziałem badaczy, innowatorów, specjalistów IT, przedsiębiorców i działaczy na rzecz równości płci, która stanie się okazją do  podkreślenia roli wszystkich zainteresowanych stron w poprawie dostępu do technologii i narzędzi cyfrowych.

8 marca br. w siedzibie UNESCO w Paryżu obradować będzie całodniowa konferencja, zorganizowana przez UNESCO we współpracy z programem Women@Dior, aktywnie uczestniczącym w działaniach Koalicji na rzecz Edukacji (UNESCO's Global Education Coalition). Konferencja poświęcona będzie zagadnieniom edukacji kobiet, inkluzywności i równości płci.

W dniach 6-17 marca br. odbędą się obrady 67. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet, których głównym tematem będą „Innowacje i zmiany technologiczne a edukacja w erze cyfrowej dla osiągnięcia celu równości płci oraz wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt.” ("Innovation and technological change, and education in the digital age for achieving gender equality and the empowerment of all women and girls").

6 marca w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukcesli, odbędzie się, organizowany wspólnie z ONZ, seans filmu „Nadia”, opowiadający historię afgańskiej uchodczyni, która, dzięki determinacji i ciężkiej pracy, w swojej przybranej ojczyźnie – Danii została gwiazdą kobiecej drużyny futbolowej.

*

Po raz pierwszy kwestia równych praw kobiet i mężczyzn została prawnie usankcjonowana przyjęciem w 1945 r. Karty Narodów Zjednoczonych. W 1993 r. Zgromadzenie Ogólne NZ przyjęło Deklarację o przeciwdziałaniu wszelkim formom przemocy wobec kobiet.

Pomysł obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet wyrósł bezpośrednio z działań ruchu robotniczego na początku XX wieku w Europie i Ameryce Północnej. Pierwsze krajowe obchody Dnia Kobiet zorganizowane zostały 28 lutego 1909 roku w USA przez Socjalistyczną Partię Ameryki, dla uczczenia robotnic strajkujących rok wcześniej przeciwko ekstremalnym warunkom pracy w przemyśle odzieżowym. W 1917 roku kobiety w Rosji podjęły strajk pod hasłem “Chleb i pokój” w ostatnią niedzielę lutego, która, według kalendarza gregoriańskiego przypadła na dzień 8 marca. Ich akcja stała się zaczynem ruchu sufrażystek w Rosji.

Ostatecznie, Międzynarodowy Dzień Kobiet proklamowany został 16 grudnia 1977 r. rezolucją 32/142 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, jako Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie. Wcześniej, w 1975 r., również w wyniku rezolucji Zgromadzenia Ogólnego NZ, obchodzony był Międzynarodowy Rok Kobiet, a w kolejnych latach 1976-1985 Dekada na rzecz Kobiet.

Doroczne obchody Dnia służą rozważaniom na temat aktualnej sytuacji kobiet na świecie oraz ocenie postępu, jaki dokonał się w kwestii wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w dziedzinach takich jak dostęp do edukacji, możliwości awansu i kariery zawodowej, czy też rozwój kompetencji cyfrowych.

Dzień stanowi też okazję do podkreślenia znaczenia kobiet w życiu społecznym oraz ich wkładu w rozwój większości dziedzin ludzkiej aktywności, w tym przede wszystkim nauki, kultury i współpracy międzynarodowej, służącej budowaniu pokoju na świecie.

Przesłanie Dyrektor Generalnej z okazji Dnia

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona Dnia w portalu ONZ

UN Women: portal NZ poświęcony problematyce kobiet

IV Światowa konferencja w sprawach kobiet i Deklaracja Pekińska (1995)

Edukacja a równość płci – strona w portalu UNESCO

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Edukacja medialna jako wyzwanie
Międzynarodowa Dekada Języków Rdzennych 2022-2032
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ

POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2022-2023

UNESCO dla realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

UNESCO moving forward the 2030 Agenda for Sustainable Development

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS