W dniach 8–12 grudnia br. UNESCO organizuje Szczyt Wysokiego Szczebla poświęcony alfabetyzacji przyszłości, rozumianej jako umiejętność przewidywania i projektowania przyszłości, a więc rozwiązywania problemów, przed jakimi stanęliśmy i stawiania czoła wyzwaniom, które jeszcze czekają ludzkość w wyniku kryzysu roku 2020 i klęski naszych wcześniejszych wyobrażeń na temat tego, jak przyszłość może wyglądać. Szczyt ma pomóc wypracować praktyczne rozwiązania, pozwalające sprostać dzisiejszym wyzwaniom poprzez rozwój umiejętności antycypacji przyszłych... czytaj więcej»
W bieżącym roku obchodzimy 60. rocznicę proklamowania w 1960 r, przez Konferencję Generalną UNESCO Konwencji w sprawie zwalczania dyskryminacji w dziedzinie oświaty -- pierwszej i jedynej wiążącej umowy międzynarodowej, dotyczącej wyłącznie prawa do dostępu do edukacji.
Z tej okazji, UNESCO inauguruje kampanię „Powiedz NIE dyskryminacji w... czytaj więcej»
Ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy UNESCO Światowy Dzień Filozofii, obchodzony jest co roku w trzeci czwartek listopada. Wydarzenia organizowane z okazji Dnia, mają na celu pobudzenie krytycznego myślenia i dyskusji filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz umożliwienie udziału w niej wszystkim zainteresowanym, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią. Celem Dnia jest także promocja debaty filozoficznej, respektującej zasady ludzkiej godności i różnorodności oraz podkreślenie roli filozofii dla rozwoju ludzkiej myśli, kultury, jak również... czytaj więcej»
W związku z obchodzonym 16 listopada Międzynarodowym Dniem Tolerancji oraz organizowaną tradycyjnie w tym dniu uroczystością wręczenia Nagrody UNESCO-Madanjeet Singh za krzewienie postawy tolerancji i niestosowania przemocy, 16 listopada 2020 r, w godzinach 15.00-17.30 UNESCO organizuje Lekcję Mistrzowską na temat Tolerancji (Master Class on Tolerance) w formie seminarium online.
Seminarium jest otwarte, może w nim uczestniczyć każdy, kto dokona wcześniej rejestracji na stronie wydarzenia w... czytaj więcej»
Dzień, ustanowiony decyzją Konferencji Generalnej UNESCO w 2001 roku, ma na celu przypomnienie znaczenia nauki dla zrównoważonego, pokojowego rozwoju społeczeństw, promocję solidarności międzynarodowej w dzieleniu się zdobyczami nauki oraz zwrócenie uwagi na wyzwania, przed którymi współczesna nauka staje praktycznie we wszystkich obszarach swoich zainteresowań.
czytaj więcej»