11 lutego br. w godzinach 13:00-15:00 Sekretariat UNESCO w Paryżu organizuje konferencję online z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Temat konferencji to: Women scientists at the forefront of the fight against COVID-19 / Les femmes de science à l’avant-garde de la lutte contre la COVID 19 (Kobiety–naukowcy na czele walki z pandemią COVID-19). Celem wydarzenia jest podkreślenie naukowych osiągnięć kobiet w zakresie walki z pandemią,... czytaj więcej»
27 stycznia, jak co roku, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany przez Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. przez wojska radzieckie nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
czytaj więcej»Międzynarodowy Dzień Edukacji obchodzony będzie po raz trzeci, w tym roku pod hasłem „Odbudowy i przywrócenia do życia edukacji dla pokolenia COVID-19” (Recover and Revitalize Education for the COVID-19 Generation).
Obchody Dnia przypadają w okresie szczególnie intensywnego rozwoju pandemii, która spowodowała już ogromne zakłócenia w funkcjonowaniu systemów edukacji na świecie, o niespotykanej dotąd skali i skutkach, z którymi będziemy się mierzyć prawdopodobnie przez kilka kolejnych dekad.
Zamknięcie szkół,... czytaj więcej»
Proklamowany na 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2019 roku, Światowy Dzień Logiki obchodzony będzie w tym roku po raz drugi. Obchody mają na celu zwrócenie uwagi zarówno społeczności naukowych, jak i szeroko rozumianej opinii publicznej na wagę i praktyczne zastosowania logiki, której znaczenie dla rozwoju wiedzy, nauki i technologii jest zdecydowanie niedoceniane.
Coroczne obchody Dnia, proklamowane przez UNESCO we współpracy z Międzynarodową Radą ds. Filozofii i... czytaj więcej»
Międzyrządowy Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego na posiedzeniu on line odbywającym się w dniach 14–19 grudnia 2020 zdecydował o nowych wpisach na trzy listy międzynarodowe, tworzone w ramach Konwencji UNESCO w sprawie niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości została wpisana „Kultura bartnicza” jako wspólny wpis Polski i Białorusi. Niematerialne dziedzictwo kulturowe rozumiane w myśl Konwencji to dziedzictwo żywe. Jego istotą jest przekaz międzypokoleniowy oraz ważna... czytaj więcej»