Strona głównaMapa stronySkrzynka kontaktowaPodgląd wydruku
  • UNESCO
  • Polski Komitet ds. UNESCO
  • Pytanie-odpowiedź
  • Regulamin przyznawania patronatu PK ds. UNESCO
  • Edukacja
  • Kultura
  • Komunikacja i informacja
  • Nauka
  • Edukacja dla Wszystkich
  • Człowiek i Biosfera (MAB)
  • Geoparki
  • Dialog euro-arabski
  • Pamięć Świata
  • Sieć Katedr UNESCO
  • Sieć Miast Kreatywnych
  • Stypendia i staże
  • Światowe Dziedzictwo
  • Szkoły Stowarzyszone
  • Zrównoważony Rozwój
  • Biblioteka wirtualna
  • Partnerzy
  • Instrumentarium prawne
  • Informacja na temat przetwarzania danych osobowych
  • Deklaracja dostępności
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej ¦wiatowa Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej Światowa Biblioteka Cyfrowa
      jesteś tu:  Strona główna

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

27 stycznia społeczność międzynarodowa obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w dniu 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

W tym roku, z okazji Dnia w siedzibie UNESCO, 26 stycznia o godzinie 18.00 rozpoczną się specjalne uroczystości z udziałem Dyrektor Generalnej, Audrey Azoulay, Przewodniczącego Shoah Memorial, Erica de Rotchschilda i przewodniczącej francuskiego Związku Ocalałych z Auschwitz, Izabelle Choco. Wydarzenie uświetni występ wybitnego skrzypka Roberta Davidovici, który wykona „Shoah” oraz „Sacred Temple” Jorge Grundmana, a także Kaddich i modlitwę El Male Rachamim w wykonaniu kantora i mezzo-sopranistki Sophii Falkovitch. Wydarzenie można będzie śledzić online, po uprzedniej rejestracji.

Od 17 stycznia do 10 lutego br. w siedzibie UNESCO w Paryżu prezentowana jest wystawa ze zbiorów Wiedeńskiej Biblioteki Holocaustu, zatytułowana „There was a time... Jewish Family Photographs Before 1939” (Tak było kiedyś... Żydowskie fotografie rodzinne sprzed 1939 roku).

7 stycznia br., w godzinach 10.00-18.00 planowane są światowe pokazy filmu Ariego Folmana „Where is Anne Frank!” (Gdzie jest Anna Frank!), opartego w znacznej mierze na jej pamiętniku. Film odtwarza losy rodzin, podczas Holocaustu ukrywających się w tajnej przybudówce w Amsterdamie i opisuje sytuację we współczesnej Europie z punktu widzenia Kitty, wyimaginowanej przyjaciółki Anne. Dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, Anne Frank Fonds (szwajcarska Fundacja Anny Frank) udostępnia film bezpłatnie przedstawicielstwom UNESCO na całym świecie.

Uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się na terenie tego miejsca pamięci i muzeum, 27 stycznia br., tradycyjnie pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej Auschwitz-Birkenau.

*

Na 34. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2007 r., kraje członkowskie przyjęły Rezolucję nr 61, zobowiązującą Organizację do zaangażowania się w upowszechnianie wiedzy i w edukację na temat Holokaustu i w ten sposób przeciwstawiania się jakimkolwiek próbom zaprzeczania mu jako wydarzeniu historycznemu. Przyjęcie Rezolucji związane było z wcześniejszym apelem ONZ o rozwijanie w krajach członkowskich programów edukacyjnych na ten temat, stanowiących ważny element zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.

Dzień służy podkreśleniu znaczenia wszelkich działań przeciwko antysemityzmowi, rasizmowi i innym formom nietolerancji, prowadzącym do dyskryminacji i prześladowań.

Holokaust wywarł ogromny wpływ na kraje, w których dokonały się nazistowskie zbrodnie, ale jego implikacje były o wiele szersze, a konsekwencje dały się zauważyć we wszystkich regionach świata, gdzie dochodziło do aktów ludobójstwa i okrucieństwa wobec określonych grup społecznych lub etnicznych, będącego wynikiem ksenofobii. Naszą wspólną odpowiedzialnością jest podtrzymanie pamięci o tych strasznych wydarzeniach z przeszłości, a także edukacja młodego pokolenia na temat przyczyn, konsekwencji i dynamiki rozwoju takich zjawisk jak nazizm czy rasizm – po to, by zapobiec rozwojowi ideologii nienawiści w przyszłości.

UNESCO od lat przywiązuje ogromną wagę do edukacji na temat Holokaustu, prowadząc specjalną stronę poświęconą tej tematyce w swoim portalu, wydając publikacje oraz promując szeroko rozumianą edukację obywatelską.

Podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzone są wspólne projekty UNESCO, ONZ, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Stowarzyszenia Pamięci o Holokauście:

  • Kampania #ProtectTheFacts w mediach społecznościowych, służąca edukacji i budowaniu świadomości społecznej zagrożeń płynących z negowania Holokaustu i fałszowania historii.
  • Kampania #WeRemember, mająca na celu budowanie świadomości znaczenia kultury pamięci dla współczesności. Prowadzona od 2017 roku wspólnie przez UNESCO i Światowy Kongres Żydów, kampania zachęca do publikowania zdjęć z hashtagiem #WeRemember, dla wyrażenia  zaangażowania w podtrzymanie pamięci o Holokauście.
  • Międzynarodowa Konferencja na temat Edukacji i Holokaustu (ICEH) - program zainicjowany wspólnie przez UNESCO i Amerykańskie Muzeum Pamięci Holokaustu, mający na celu wspieranie rozwoju długoletnich projektów edukacyjnych, podejmowanie inicjatyw kulturalnych i programów akademickich, służących edukacji nt. Holokaustu i ludobójstwa na świecie. Program wpisuje się w wysiłki Organizacji promowania edukacji na rzecz globalnego obywatelstwa.

Strona Dnia w portalu UNESCO

Strona w portalu UNESCO poświęcona edukacji na temat Holokaustu i ludobójstwa

Broszura UNESCO „Why Teach about the Holocaust”

Publikacja UNESCO „Holocaust Education in a Global Context”

Konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa

Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945) jako obiekt Światowego Dziedzictwa

Archiwum Ringelbluma na międzynarodowej Liście Pamięci Świata

powrót

Kontakt z sekretariatem PK ds. UNESCO

Najnowsza publikacja Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Edukacja medialna jako wyzwanie
Międzynarodowa Dekada Języków Rdzennych 2022-2032
DNI, TYGODNIE, DEKADY UNESCO
DNI, TYGODNIE, DEKADY ONZ

POLSKIE ROCZNICE POD AUSPICJAMI UNESCO 2022-2023

UNESCO dla realizacji Agendy 2030 na rzecz Zrównoważonego Rozwoju

UNESCO moving forward the 2030 Agenda for Sustainable Development

Agenda Zrównoważonego Rozwoju 2030

Publikacje Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Lata proklamowane przez ONZ
Rok Tablicy Pierwiastków Chemicznych 2019 Year of Indigenous Languages 2019
Rok swiatla
Rok Zrównoważónej Turystyki 2017
Rok Współpracy w dziedzinie wody 2013 Rok Krystalografii
Rok Mlodziezy Rok Chemii
Rok Zbliżenia Kultur Rok Lasow
Rok Róznorodno¶ci Biologicznej Rocznica Praw Czlowieka



© Polski Komitet ds. UNESCO wykonanie strony www magprojekt, CMS