Po raz 24. obchodzić będziemy w tym roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego #MotherLanguageDay, który proklamowany został w 1999 roku, decyzją Konferencji Generalnej UNESCO, na wniosek zgłoszony przez Bangladesz.
Temat tegorocznych obchodów „Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji” podkreśla znaczenie różnorodności kulturowej i językowej dla zrównoważonego rozwoju społeczeństw. Społeczeństwa wielojęzyczne i wielokulturowe istnieją dzięki swoim językom, które przechowują i przekazują kolejnym pokoleniom... czytaj więcej»
Tegorocznym tematem obchodów jest „Radio i pokój”.
Wojna, jako antonim pokoju, oznacza konflikt zbrojny między krajami lub między grupami w obrębie jednego kraju, ale może także przekładać się na konflikt narracji medialnych. W tym samym kontekście społecznym lub politycznym narracja może oddziaływać na różne sposoby – podsycając napięcia lub przyczyniając się do utrzymania pokojowych relacji. W ten sposób może wywierać różny... czytaj więcej»
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce został ustanowiony Rezolucją A/RES/70/212 Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, 22 grudnia 2015 r. Jego celem jest podkreślenie znaczącej roli dziewcząt i kobiet w rozwoju nauki i technologii oraz propagowanie równości płci w dziedzinie nauki, w tym jej znaczenia dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju.
Obchody Dnia na świecie tradycyjnie organizowane są co roku przez UNESCO i UN Women – wyspecjalizowaną agendę... czytaj więcej»
Ze względu na obecne zagrożenia dziedzictwa kulturowego, Komitet Światowego Dziedzictwa postanowił wpisać w trybie przyspieszonym historyczne centrum Odessy jako miasta portowego na Listę światowego dziedzictwa, jednocześnie wpisując je na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu.
Tym samym została potwierdzona wyjątkowa wartość tego miejsca w skali światowej jako świadectwa rozkwitu wielokulturowego miasta portowego w XIX wieku. Wpis na Listę światowego dziedzictwa w zagrożeniu otworzył nowe... czytaj więcej»
27 stycznia społeczność międzynarodowa obchodzi Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, proklamowany rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w dniu 1 listopada 2005 r. Na datę obchodów wybrano dzień wyzwolenia 27 stycznia 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
W tym roku, z okazji Dnia w siedzibie UNESCO, 26 stycznia o godzinie 18.00 rozpoczną się specjalne... czytaj więcej»