„Od ponad pół wieku program UNESCO Człowiek i biosfera podejmuje wysiłki w skali całego globu, mające na celu ponowne przemyślenie więzi między ludźmi a Planetą. Logika jest prosta: aby poprawić swoje relacje z przyrodą, musimy najpierw lepiej zrozumieć wzajemne oddziaływanie – nasze i otaczającego świata, od którego zależna jest nasza egzystencja. Każdego dnia zadanie to realizowane jest w 748 miejscach, w 134 krajach na całym świecie, w których działa Światowa Sieć Rezerwatów Biosfery. Rezerwaty Biosfery nie są zwyczajnymi obszarami chronionymi. To miejsca, w których mieszka i pracuje ponad 275 milionów osób, w których ludzie wchodzą w codzienną, naturalną interakcję z przyrodą. Wielkość tych miejsc jest różna: waha się od pojedynczej, małej społeczności wyspiarskiej, po rozległe, ekologiczne korytarze ciągnące się przez kontynenty. W Rezerwatach Biosfery ludzie w namacalny sposób odkrywają i definiują na nowo swoje relacje ze środowiskiem – traktując ochronę różnorodności biologicznej i zrównoważony rozwój jako kompatybilne, wzajemnie zależne cele”. – napisała w tegorocznym przesłaniu z okazji Dnia Dyrektor Generalna UNESCO, Audrey Azouley.
Międzynarodowy Dzień Rezerwatów Biosfery, proklamowany w 2021 r., obchodzony jest w bieżącym roku po raz drugi, W dokumentach 41. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO, na której Dzień Rezerwatów Biosfery został proklamowany, napisano:
„Z każdym rokiem potrzeba rozwiązania problemów środowiskowych staje się coraz pilniejsza: mamy tylko jedną planetę i jest ona zagrożona. Aby rozwiązać te problemy, nasze relacje z naturą i innymi żywymi istotami wymagają radykalnego przemyślenia – musimy zaprojektować i stworzyć naprawdę wspólny świat. Rezerwaty Biosfery pokazały, że można na tym świecie żyć, jednocześnie nawiązując trwałą i harmonijną relację z przyrodą. Międzynarodowy Dzień Rezerwatów Biosfery to zaproszenie do czerpania inspiracji z rozwiązań już wdrożonych w tych właśnie miejscach, aby wszędzie budować prawdziwie zrównoważony rozwój, z pełnym poszanowaniem przyrody i świata ożywionego”.
Zainaugurowany w 1971 r., Program Człowiek i Biosfera (MAB), jest najstarszym międzyrządowym programem naukowym UNESCO, który przez półwiecze istnienia stał się inspiracją i źródłem modelowych rozwiązań dla zrównoważonego rozwoju terytorialnego, a także przykładem zaangażowania UNESCO w ochronę bioróżnorodności i praktyczną realizację celów zrównoważonego rozwoju w skali globalnej.
Celem programu jest budowanie naukowych podstaw dla wzmocnienia wzajemnych relacji między ludźmi a środowiskiem. Łącząc nauki przyrodnicze i społeczne w celu poprawy warunków życia ludzi i jednocześnie ochrony naturalnych ekosystemów, program promuje innowacyjne podejście do rozwoju gospodarczego, uwzględniające uwarunkowania społecznie i kulturowe, a jednocześnie zrównoważone środowiskowo.
Światowa Sieć Rezerwatów Biosfery liczy obecnie 748 obiektów w 134 krajach we wszystkich regionach świata, w tym 23 transgraniczne. Skupiając wszystkie rodzaje ekosystemów, w tym także położone na obszarach miejskich, sieć zajmuje około 5 procent powierzchni Ziemi (ponad 7 milionów km kw.), stanowiąc miejsce zamieszkania ponad 260 mln. ludzi. Każdego roku dołączają do niej nowe obiekty i coraz większa liczba krajów realizuje cele Programu MAB.
W Polsce istnieje obecnie 11 Rezerwatów Biosfery MAB, w tym 5 transgranicznych.
Przesłanie Dyrektor Generalnej UNESCO z okazji Dnia