Nagradzanie osiągnięć naukowych polskich badaczek, wsparcie finansowe oraz promocja różnorodności i równości w nauce to główne założenia konkursu Dla Kobiet i Nauki, organizowanego przez L’Oréal Polska i Kraje Bałtyckie we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Polskim Komitetem ds. UNESCO, Polską Akademia Nauk oraz UN Global Compact Network Poland. W jego tegorocznej, już 22. edycji kolejne sześć utalentowanych naukowczyń otrzymało wyróżnienie, powiększając grono stypendystek programu w Polsce do 117 badaczek. Stypendia wręczono w... czytaj więcej»
Tegoroczne obchody Dnia organizowane są pod hasłem: „Godność, Wolność i Sprawiedliwość dla Wszystkich”. Rozpoczną one, trwające przez cały rok, aż do 10 grudnia 2023 r., uroczystości 75. rocznicy uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przygotowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych,
8 grudnia br. (13.00-15.00), UNESCO, Biuro Wysokiego Komisarza NZ do spraw Praw Człowieka (OHCHR) i Biuro Wysłannika Sekretarza Generalnego ds.... czytaj więcej»
Tradycje flisackie w sześciu krajach – Polsce, Austrii, Czechach, Hiszpanii, na Łotwie i w Niemczech zostały wpisane na Reprezentatywną listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego było koordynatorem współpracy między krajami i opracowania wspólnego wniosku. Sposób przygotowania kandydatury składanej przez kilka państw został uznany za przykład do naśladowania.
Decyzja o kolejnym wpisie elementu... czytaj więcej»
29 listopada 2022 roku, z okazji 30. lecia Programu UNESCO Pamięć Świata odbyło się rocznicowe spotkanie polskich i polonijnych instytucji, w których przechowywane są obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego wpisane na Międzynarodową Listę Pamięci Świata i Polską Listę Krajową. Spotkanie, które miało charakter online, zorganizował Polski Komitet do spraw UNESCO wspólnie z Polskim Komitetem Programu Pamięć Świata. Jego celem była wymiana doświadczeń... czytaj więcej»
W tym roku po raz pierwszy obchodzić będziemy Światowy Dzień Przyszłości (World Futures Day), mający na celu kształtowanie świadomości społecznej na temat przyszłości - tego, jak jest postrzegana i jaką rolę odgrywa w teraźniejszości. W temacie pierwszych obchodów, 2 grudnia 2022 roku „Przyszłości włączające i odporne” (Inclusive and Resilient Futures) świadomie użyta została liczba mnoga, dla podkreślenia wielowymiarowości i mnogości możliwych scenariuszy i... czytaj więcej»