Twierdza w Baku, Pałac szachów Szyrwanu i Baszta Dziewicza (Kryt. IV / 2000)
Twierdza w Baku, zbudowana na obszarze zamieszkałym od epoki paleolitu, odzwierciedla wyjątkową ciągłość kulturową, ze śladami obecności zoroastryzmu, śladami sasanidzkimi, arabskimi, perskimi, szyrwańskimi, ottomańskimi i rosyjskimi. Miasto wewnątrz murów (Iczeri Szecher) zachowało dużą część XII-wiecznych murów obronnych. Baszta Dziewicza (Giz Galasy), której fundamenty pochodzą z VII-VI w. p.n.e., została odrestaurowana w XII w. XV-wieczny pałac szachów Szyrwanu jest jednym z arcydzieł architektury azerbejdżańskiej.
Gobustańska sztuka naskalna (Kryt. III/ 2007)
Krajobraz kulturowy rozciągający się na powierzchni 537 ha, obejmuje trzy płaskowyże pokryte skalnymi głazami, wyrastającymi z półpustynnych terenów środkowego Azerbejdżanu. Zachowało się na nich ponad 6000 rytów skalnych, dokumentujących 4000 lat rozwoju tej formy sztuki. W Gobustanie znajdują się także liczne pozostałości siedlisk ludzkich i miejsc pochówku, świadczące o intensywnym osadnictwie w tym rejonie od czasu górnego paleolitu aż do średniowiecza.
Historyczne centrum miasta Szeki z pałacem chana (Kryt. II, V / 2019)
Historyczne miasto Szeki, położone u stóp łańcucha górskiego Wielkiego Kaukazu, dzieli na dwie części rzeka Gurjana. Północna, starsza część miasta leży na wzgórzu, a południowa rozciąga się do doliny rzecznej. Dla centrum historycznego, odbudowanego po zalaniu przez lawinę błotną w XVIII wieku, charakterystyczny jest zespół budynków o tradycyjnej architekturze z wysokimi, dwuspadzistymi dachami. Miasto leży na ważnych historycznych szlakach handlowych. W architekturze znalazły odzwierciedlenie tradycje safawidzkie, kadżarskie i rosyjskie. Pałac chana, znajdujący się w północno-wschodniej części miasta oraz domy należące do kupców świadczą o wzbogaceniu się miasta na rozwoju hodowli jedwabników i handlu kokonami jedwabnika pod koniec XVIII i w XIX wieku.