Kolekcja z Archiwum Akt Nowych na Międzynarodowej Liście Pamięci Świata

Zbiór 7000 rysunków i zeszytów dzieci dokumentujących doświadczenie terroru i zbrodni okupacji niemieckiej, przechowywany w zasobie Archiwum Akt Nowych w Warszawie został wpisany na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO jako część wspólnej, wielonarodowej nominacji pt. „Rysunki i zapiski dzieci z czasu wojny w Europie: 1914-1950”, obejmującej kolekcje pochodzące z Czech, Francji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski, Szwajcarii i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

W wyniku decyzji Rady Wykonawczej UNESCO z 17 kwietnia 2025 r., na Listę wpisane zostały kolejne 74 obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego, z 72 krajów świata i 4 organizacji międzynarodowych.

W ten sposób znajduje się na niej już 19 obiektów dziedzictwa dokumentacyjnego przechowywanych w polskich instytucjach pamięci.

Na Międzynarodową Listę Pamięci Świata wpisywane są obiekty dziedzictwa dokumentacyjnego o szczególnym znaczeniu w skali ponadnarodowej i ponadregionalnej. Wpisy dokonywane są na podstawie decyzji ekspertów (Międzynarodowy Komitet Doradczy Programu Pamięć Świata), zatwierdzanych decyzjami Rady Wykonawczej UNESCO.


Historyczny sukces: kolekcja dziecięcych rysunków z Archiwum Akt Nowych w Warszawie wpisana na Światową Listę Dziedzictwa Dokumentalnego UNESCO