Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2010 Międzynarodowym Rokiem Zbliżenia Kultur w nadziei, że idea ta zyska wsparcie i zaangażowanie możliwie jak największej liczby osób i dzięki temu znajdzie odzwierciedlenie w założeniach politycznych oraz podejmowanych decyzjach na wszystkich poziomach: lokalnym, krajowym, regionalnym i globalnym. UNESCO powierzono rolę koordynującą jako agendzie od 60 lat głęboko zaangażowanej w proklamowanie różnorodności kulturowej oraz zbliżenia i wzajemnego zrozumienia ludzi wywodzących się z odmiennych kręgów kulturowych i religijnych. Problematyka różnorodności kulturowej, dialogu i zbliżenia kultur jako jedna z priorytetowych dziedzin zainteresowania Organizacji znalazła swoje miejsce wśród najważniejszych założeń Strategii Średnioterminowej na lata 2008-2013. Rok Zbliżenia Kultur stanowi jednocześnie rok zamykający „Dekadę Narodów Zjednoczonych kultury pokoju i przeciwko przemocy wobec dzieci” (2001-2010).
Głównym celem Roku będzie ukazanie znaczenia i pełni korzyści płynących z różnorodności kulturowej, z wzajemnych związków i przenikania się kultur, które dokonuje się nieprzerwanie od początku istnienia ludzkości. Jako że w pojęciu kultury mieści się o wiele więcej niż tylko sztuka i literatura, także system wartości, tradycje i wierzenia, różne style życia i metody współistnienia, promocja i ochrona tej różnorodności wymagają stawienia czoła wielu wyzwaniom, w wymiarze lokalnym, krajowym, regionalnym i międzynarodowym.
Sukces Roku zależy w znacznej mierze od poszanowania fundamentalnej zasady równej wartości i godności wszystkich kultur, wzajemnego respektu i wzmocnienia współpracy dla zapewnienia trwałego pokoju na świecie. W wyniku konsultacji przeprowadzonych wśród krajów członkowskich UNESCO, ustalone zostały cztery główne zagadnienia, na których powinien koncentrować się plan działań służących zbliżeniu kultur:
Konstruując plan działań na Międzynarodowy Rok Zbliżenia Kultur, ówczesny Dyrektor Generalny UNESCO, Koïchiro Matsuura zwrócił się wiosną 2009 roku do krajów członkowskich, organizacji międzyrządowych i pozarządowych oraz innych kluczowych partnerów o przedstawienie sugestii i propozycji obchodów Roku. Do końca marca 2010 r. zgłoszonych zostało 350 projektów, które umieszczono na specjalnie do tego celu utworzonej stronie w portalu UNESCO. Jest wśród nich ponad 20 projektów z Polski.
Zgłoszone działania służyć mają przede wszystkim:
18 lutego 2010 w Paryżu odbyła się Międzynarodowa Konferencja na temat dialogu międzykulturowego. Głównymi tematami dyskusji były: „Siła różnorodności kulturowej i dialogu” oraz „Budowanie pokoju – miejsce dla wspólnych wartości w erze globalizacji”. W dyskusji podkreślano, że w kontekście globalizacji, w którym mieszczą się również problemy migracji, nowego znaczenia nabierają kwestie ochrony różnorodności i tożsamości kulturowej, a także promocji dialogu międzykulturowego. Idea budowy pokoju znacznie się rozwinęła od czasu powstania UNESCO, szczególnie w ostatnich dwóch dekadach, które przyniosły przede wszystkim większe zaangażowanie kobiet i młodych ludzi.
Podczas uroczystości inaugurującej Rok Zbliżenia Kultur, Dyrektor Generalna UNESCO powołała międzynarodowy Panel Wysokiego Szczebla ds. Pokoju i Dialogu Międzykulturowego. W jego skład weszły prominentne osobistości świata polityki, religii i kultury z wszystkich regionów świata. Poproszono je o refleksję i ponowne zdefiniowanie koncepcji budowy pokoju opartego na sprawiedliwości, poszanowaniu praw człowieka, równości płci i solidarności – w kontekście globalizacji i wyzwań, które ona z sobą niesie, takich jak zmiany klimatyczne, zarządzanie zasobami oraz kwestie etyczne i gospodarcze, którym musimy sprostać, konsekwentnie opierając się na sile i możliwościach dialogu. Panel, którego skład może zmieniać się zależnie od poruszanej tematyki, będzie spotykał się raz lub dwa razy w roku. Jego zadaniem jest promocja idei pokoju na świecie poprzez edukację, naukę, kulturę oraz informację i komunikację.
„Dialog i wymiana międzykulturowa to najlepsze narzędzia budowania pokoju.” – powiedziała Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokowa otwierając konferencję nt. dialogu międzykulturowego. Wśród najważniejszych, jej zdaniem, strategicznych kierunków działania, znajdzie się wysokiej jakości edukacja, obejmująca wiedzę na temat największych kultur i cywilizacji świata.