references
82 O B E C N A
SYTUACJA PRAWNA W ZAKRESIE OCHRONY I ZARZĄDZANIA...
Komitetu do spraw UNESCO, Sławomir Ratajski podczas międzynarodowej konferencji naukowej nt. „Niematerialne dziedzictwo kulturowe:
źródła – wartości – ochrona”, zorganizowanej w dniach 25-26 października 2012 roku przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i połączonej z drugą częścią warsztatów dla ekspertów organizacji pozarządowych:
Tworzenie List nie może być głównym zadaniem Konwencji, mimo ich walorów popularyzatorskich i niewątpliwej atrakcyjności, prowadzącej niekiedy do szkodliwej formy współzawodnictwa. Listy powinny służyć tworzeniu wzorców właściwej ochrony dziedzictwa niematerialnego, bez względu na to, czy dany element znajduje się na Liście, czy nie. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na te elementy, które są najbardziej zagrożone i nie mają szansy konkurencji z lepiej „nagłośnionymi” zjawiskami kultywowanymi przez społeczności liczniejsze i dysponujące większymi środkami40.
Zdaniem Ratajskiego, wprowadzenie w życie postanowień Konwencji to proces z konieczności długotrwały, wymagający przeniknięcia jej ducha i charakteru. Można do tego dojść, śledząc stopniową zmianę w pojmowaniu dziedzictwa, jaka dokonała się w ciągu ostatnich czterech dekad w łonie UNESCO:
zasadniczą różnicą, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest odmienny sposób wartościowania obiektów wpisywanych na listy tworzone na podstawie Konwencji [w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego] z 1972 i [Konwencji w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego] z 2003 roku. W pierwszym wypadku dominuje zasada wyboru najwybitniejszych dzieł w danej dziedzinie, oparta na metodologii określonej przez specjalistów
40
S. Ratajski: Koncepcja ochrony dziedzictwa niematerialnego w Konwencji
UNESCO, „Biuletyn. Przegląd Polskiego Komitetu do spraw UNESCO” 2012, s. 39: http://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Biuletyn_2012_PL.pdf. Cytowany artykuł jest uzupełnioną wersją referatu wygłoszonego na wspomnianej konferencji.