references
O P O Ł Ą C Z E N I U O C H R O N Y Z A B Y T K Ó W Z O C H R O N Ą P R Z Y R O D Y. . .
277
problematykę ochrony krajobrazu, przyrody i zabytków. Powiązanie problematyki ochrony zabytków i przyrody w połączeniu z krajobrazem jest przedmiotem zainteresowania UNESCO i działań na rzecz zintegrowanej ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego9. Stosowane w aktach prawnych, konwencjach i kartach pojęcie ochrony dziedzictwa także zwraca uwagę na konieczność szerokiej ochrony różnych zabytków, krajobrazów kulturowych i środowiska przyrodniczego. Wspomniane wybrane konwencje to jedne z wielu dokumentów, które łączą problematykę ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrody10. Wszystkie one wskazują na konieczność wspólnej ochrony przyrody i krajobrazu kulturowego oraz powiązania z nimi wszystkich szczebli rozwoju gospodarki i poszczególnych dziedzin rozwoju społecznego. Zabrakło w nich jednak istotnego elementu, jakim jest wychowywanie społeczeństwa do jednolitego odczytywania krajobrazu, w którym występują zabytki kultury i cenne przyrodniczo dobra. Najlepszą formą wychowania jest edukacja, w tym kształcenie realizowane na wszystkich poziomach – m.in na studiach wyższych. Mimo że wysuwano postulaty o konieczności komplementarnego kształcenia w tej dziedzinie, zabrakło wskazówek dotyczących konkretnych działań praktycznych.
Ochrona zabytków i ochrona przyrody w Polsce po II wojnie światowej
Po 1945 roku nastąpiło w Polsce instytucjonalne oddzielenie ochrony zabytków i ochrony przyrody. Obie te dziedziny są przypisane obecnie odpowiednim wydziałom w ramach urzędów wojewódzkich i podlegają administracji rządowej reprezentowanej przez wojewodów. Merytoryczny nadzór nad ochroną zabytków sprawuje Generalny Konserwator Zabytków w randze Sekretarza Stanu podległy Ministrowi Kultury i Dziedzictwa
Myczkowski Z., O potrzebie zintegrowanej ochrony środowiska kulturowego i przyrodniczego, [w:] Kultura a zrównoważony rozwój. Środowisko, ład przestrzenny, dziedzictwo w świetle dokumentów UNESCO i innych dokumentów międzynarodowych, red nauk. prof. dr hab. Ryszard Janikowski, prof. dr hab. Kazimierz Krzysztofek, wyd. Polski Komitet ds. UNESCO, s. 65–86. 10 Przegląd dokumentów: Żarska B., Ochrona Krajobrazu, wyd. SGGW, Warszawa 2011, s. 37–129.
9